sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Fiesta 2017 Titanium

Banu Banu06 Ekim 16:50

2017 model Ford Yeni Fiesta Titanium aracımı 2018’in ilk günlerinde satın aldım. Aldığım günden itibaren "sıfır" araç sürekli sorun çıkarmıştır. Henüz 3 yılını tamamlamamış yaklaşık 45000 km’de olan araba ile olan anılarım, arabayı sürekli servise götürmek, çekici beklemek, bu esnada işe gitmede sorunla karşılaşmak, ikame araç istemekle uğraşmak, ikame aracı beklemek, daha sonra onun teslimi ile uğraşmak vb... Dir. Aldıktan sonraki ilk birkaç hafta içerisinde olur. Olmadık saatlerde kornanın kendi kendine saatlerce çalması sebebiyle iki kere servise gitmiş, ilk seferinde herhangi bir sorun olmadığı söylenmiş ve araç geri verilmiş, tekrar tüm sokağı ayağa kaldırdıktan sonra ikinci kere servise gitmiş ve burada hava yastığının kornaya baskı yaptığı söylenerek problem çözülmüştür. Mahalle eşrafıyla diyaloglar yanıma kar kalmıştır. İkinci olayımız 2020 yılında gerçekleşmiş olup arabanın kendi kendine sokağın ortasında kalması vesilesiyle çekici çağırılmış, serviste arka tekerlek aksı ile ilgili bir sorunla karşılaşılmış, arıza garanti kapsamında çözülmüştür. Üçüncü olayımız da yine 2020 yılı içerisinde yağ lambasının yanması sonucunda gerçekleşmiş, en yakın benzinlikte yağına bakılmış, dört kere ölçülen yağ seviyesi tam gösterdiği için yağ eklenmemiş ve sürmeye devam edilirken yine yolda kalma vesilesiyle çekici çağırılarak servise götürülmüştür. Serviste motorun zarar gördüğü, 70 000 TL civarında tutacağı, garantinin de düzensiz bakım sebebiyle karşılamayacağı söylenmiştir.

Düzensiz (! ) yapılan bakımlar: 15000 bakımı 18000 ‘de yapılmıştır. Servis daha sonraki bakımın 33000’de yapılacağını söylemiştir. Sonraki bakım da pandemi nedeniyle 35000’de yapılmıştır.

Bu son arıza da meğerse ben bakımını 2000-3000 km geciktirdiğim için olmuş!

Ben hakkımı Tüketici Mahkemesinde arayacağım. Tanıdığım herkese de anlatıyorum başıma gelenleri, ki insanlar da bilsinler. Ford aldıklarında başlarına gelecekleri.

Eğer insan ilişkilerini seviyorsanız, sürekli çekici, araba servis elemanları, araba kiralama firması çalışanlarıyla tanışmak, servisin arkasından arayan anket yapanlar, araba kiralama firmasının anketçileri vs. Gibi insanlarla içli dışlı olmak isterseniz, buyurun Ford’da bir sürü çeşit var, seçin birini…

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Ford Logo Ford 06 Ekim 16:53

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler