16 Mayıs
#11980922

Ford Faturalı Ürünü Garanti Dışı Bıraktı!

Ereğli Ford Azim Otomotiv'den faturalı olarak aldığım yağ soğutucunun çatlak çıkması ve servisin bu parçayı teste göndermesi gerekirken ısrarla yapmaması ve bizim yaptıracağımız test sonuçları işlem yapacaklarını söyleyip, sonrasında kendileri takmadığı için garanti kapsamına almaması, dahası Ford direkt hattıyla yapılan görüşmede de aracı yetkili servise götürmemiz gerektiği ancak o şekilde sorunu çözebileceklerini söylemesi, çok garip. Servisle ilk görüşmemde aracım yürür haldeydi ama şimdi değil. Çekici ile gitmesi gerekecek. Yani olayın en başından itibaren mağduriyet üstüne mağduriyet.

Cihan Cihan 1.605 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Cihan03 Temmuz

    Başvurum üzerinden neredeyse iki ay geçmesine rağmen olumlu veya olumsuz bir cevap alamadım. Sadece Genel merkezleri süreci, yetkili bayi ile devam ettireceğimizi söyledi. Bayii ile yapılan görüşmelerde ise garanti konusunda değerlendirme sürecinde olduğunu söylüyor. Olay artık kısır döngüye girdi. Ama ben Tüketici Hakem Heyetine başvurumu yaptım inşallah er geç çözülecek sorun.

  • Ford Temsilcisi16 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları