07 Ocak
#11411637

Ford F. Focus2013 1.6 TDCİ Trend X Akü-Elektrik Kaçağı!

2013 model Ford focus1.6 TDCİ Trend X sahibiyim, arabamı 2. el olarak alalı yaklaşık 7 ay oldu. Daha önce birkaç kaç kez sorun yaşadığım akünün kendi kendine boşalması ve arabayı çalıştıramama sorunu yaşıyorum. Bahsi geçen sorun şu şekilde oluşuyor, aracımı akşam park ediyorum sabah çalıştırmak istediğimde anahtarla aracın ne kapısını açabiliyorum ne de kontak çevirebiliyorum. Aküyü ölçtürdüğümde düşük çıktığı ve bundan kaynaklanabileceğini belirttiler. Bunun üzerine 72a Varta Akü alıp taktım, 1 hafta sonra yine benzer durumu yaşadım, oto elektrikçisini çağırdığımda araçta hiç elektrik olmadığını ve bir kaçak nedeniyle aküyü tamamen boşalttığını söyledi. Sonrasında arabayı ilgili oto elektrikçisine bıraktığımda makine ile ölçtüğünü ve kaçağın teypten kaynaklandığını, akünün teybe giden kablosunu çıkardığında ölçüm değerlerinin normal olduğunu ve kaçak gözükmediğini söyledi buna istinaden 3 gündür aracı teyp off (kullanım dışı) konumda kullanıyorum, 1 hafta daha kullanacağım akü boşalması sorunu yaşamazsam teypçiye götürüp, tamir ya da değişim gibi işlemleri isteyeceğim ancak maliyeti ne olacak kestirmek zor.


Otokoç yetkili servisi ile görüştüğümde zaman zaman benzer problemlerle kendilerine araç geldiğini ve bahsettiğim problemin beyinden, şarj dinamosu, elektrik tesisatı ya da teypten olabileceğini ancak makineye bağlandığında hata kodu veremeyeceğini manuel araştırma ile sorunu bulabileceklerini belirtiyor bunun da arıza tespitinin 300 TL olduğunu çıkacak ve çözülebilecek arızaya göre rakamın değişeceğini söylüyor. Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu ve çözüm olarak nasıl bir işlem uygulandı? Konu ile ilgili Ford müşteri hizmetleri ve yetkili servisi ücretsiz arıza tespiti ve sorunu çözebilir mi?

Recep Recep 16.562 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Recep08 Ocak

    Merhaba, Dün bahsettiğim problem akşam aracın başına tekrar gittiğimde bu sefer yine akünün boşalması sorunu ve buna bağlı anahtarla kapıyı açamama ve kontakta bir hareket olmaması hali maalesef devam ediyor. Şu an aracı kullanamıyorum. Bugün Yetkili Servisten randevu alıp, aracın tüm elektrik tesisatı, şarj dinamosu, teyp aksamı, beyin vb... Ekipmanları detaylı incelemelerini ve bir çözüm bulmalarını isteyeceğim, umarım ciddi bir problem yoktur ve daha fazla üzmez.

  • Recep07 Ocak

    Teşekkürler. En kısa sürede konu ile ilgili tarafınızdan olumlu ya da olumsuz cevap bekliyorum...

  • Ford Temsilcisi07 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları