Ford Enjektör Arızası Problemi

Yns Yns04 Haziran 11:48

2012 model focus aracımı başer'den aldım. Aldıktan 5 ay sonra enjektör problemi çıktı. Yardımcı olurlar diye gittim. Ücreti mukabilinde kod attılar. Çözüm olmadı. Tekrar gittim. Enjektörleri revizyon olması gerekiyormuş. Ücreti dahilinde yaptırdım. Sonra çok zaman geçmedi ki enjektör mazot kaçırıyordu. Tekrar Ankara Sincan Ford başer ‘e gittim. Bizden kaynaklı değil garanti işlemi olmaz. Ücret karşılığında yaptırdım ama enjektör tekrar sıkıntı yaptı ve bu pandemi dönemine denk geldiği için gitmedim. 1 Haziran normalleşme dönemi ilk günü gittim. Randevu verdiler. Aracı verdim beni aradılar. Ustanın birine telefon veriyorlar. O sorunun senden kaynaklı olduğunu iddaa ediyor.

Garanti 1 yıl diyor. Kötü mazot diyor, kabul etmedim tabi ve yüz yüze görüşmek daha iyi olur dedim. Ertesi gün sabah gittim. Garanti geçmiş 10 gün geçti ama bu covid19 dan dolayı gidemedik tabi yardımcı olamayız dediler. Ekstra hasar tespit parası istediler. Hasarın ben enjektör olduğunu onlara verince söyledim. Birincisi yaptırsam ne kadar ödeme çıkar diyorum bilmiyoruz diyorlar ama hasar tespit parası istiyorlar. Yani işleri bitti mi tanımıyorlar. Gerçekten bir kerelik düşünüyorlar . Bizim hatamız Ford başer'i tercih etmek oldu insanları mağdur etmeyin lütfen. Ford gibi büyük bir firmanın adını taşıyorsan hakkını vereceksin orası küçük bir tamirhane değil.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ford Logo Ford 04 Haziran 11:50

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler