Ford ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hasan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  1 Yorum

Ford EcoSport Bagaj Süspansiyonu Hava Kaçırması

2.905görüntüleme
Hasan
Hasan 16 Kasım 2020 18:00

11 aylık 10 bin km deki 2019 Ford EcoSport aracımı bugün Elazığ Ford bayisine ilk bakımına götürdüm. Bakım haricinde Arka bagaj kapağı açılma amartisörümün patladığını servisten değişme talebimi ilettim. Elazığ bayisinin garanti biriminden bir arkadaşta süspansiyon kolunun patlak olduğunu söyledi Ford genel merkeze değişim talebinde bulunacaklarını muhtemelen haftaya olacağını 3 iş günü içinde en geç takılacağını söylediler. 

Sonra ilerleyen saatlerde bayiden e***hanımdı sanırım arayıp genel merkez tarafından talebimin olumsuz sonuçlandığını garantinin bunu karşılamayacağını söyledi. 10 aylık bir araçta (5 ay garajda yattı bu belgelenebilir) daha sonra Ford genel merkezden arandım ve neden talep ret olduğu ile ilgili üstünkörü bir bilgi aldım.

Daha 1 senesi olmamış bu aracın küçük ya da büyük bir parçasının bozulması ve Ford genel merkezin parça değişmeyecek tutumu hiç hoş değil. Ford yetkili serviste sanayinin 5 belki 10 katı kadar para verip sırf garantim devam etsin diye yaptırdığım bakım içinde pişmanım.

Gelişme
Gelişme

23 Kasım 2020 14:09

Ford müşteri hizmetlerinden şikayetime istinaden arandım. Bir çözüm sunmamakla beraber resmen ciddiyetsiz bir görüşmenin ortasında kendimi buldum. Ve belki de hayatımda ilk kez kurumsal bir firma adına utandım. Bu kadar konuşmayı bilmeyen insanın Ford gibi uluslararası prestije sahip bir kurumda nasıl çalıştığını anlamayıp kurum adına da üzüldüm. Konuşma sırasında sürekli sözümü kesen üste çıkmaya çalışan sesinin notası yükselen başka bir firma temsilcisi ile konuşmamıştım yazıklar olsun gerçekten.

Ford Logo
Ford17 Kasım 2020 07:44

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Hasan
Hasan17 Kasım 2020 10:51

Ford'un lakayıt tutumuna karşı yazıyorum bu cevabı. Dün akşam arandığımdaki konuşma kaydını dinlerseniz mahalle bakkallarında olmayacak üslup ciddiyetsizliği beni gerçekten çok üzdü. Bir bakıma fahiş fiyatlar çekip (1.0 benzinli araç bakımı 2000 TL) garanti bozulmasın diye el mahkum yaptırıp böyle bir durumla karşılaşmak Ford'a yakışmadı. Ve ısrar etmeme rağmen hala daha neden red olduğu ile ilgili yazılı bir belge alamadım.

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Mustafa
Mustafa17 Kasım 2020 10:54
 

Ford pişmanlıktır. Satıp kurtuldum bende bu sebeplerden

 3
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler