18 Kasım 2018
#11166016

Ford Ecosport 1.5 DCi  Sıfır Araç Arızası

2 hafta önce Manisa Çetaş'dan ‘sıfır’ Ford Ecosport 1.5 dCi araç aldık. 13 Kasım'da araç park halinde tesadüfen arabanın ön lastiğinden akan siyah yağ gördük. (Resim) Sonrasında araba bir miktar kullanıldıktan sonra aracı park ettiğimizde araçtan indik ve araç 280 km'deyken lastikten dışa akan yeşil bir sıvı fark ettik (resim) ve aracı aldığımız Manisa Çetaş'ı aradık. Aracı kullanarak Manisa'ya ya da İzmir'e getirmemizi söylediler. Bu halde aracı kullanmanın sıkıntı olacağını söyledik. Tarafımıza geri dönüş yaptılar ve aracı çekici ile getirmemizi söylediler. Devamında ise kendileri Nazilli Kahyaoğulları ile iletişime geçip aracı oraya çekmemizi söylediler ve araç Nazilli servise çekildi.


Servis bize sürtünmeden dolayı radyatör hortumunun delindiğini ve motorda hiç su kalmadığı söylendi. Sıfır alınan bir aracın 280km'de neyi nasıl sürtünmeden dolayı delinebilir ve motorunda 280km sonrasında nasıl su kalmaz? Bu durum aracın ayıplı bir mal olduğunu göstermektedir. Ya bu durumu fark etmemiş olsaydık ne yaşayacaktık? Bütün resimler ve bilgiler aracı aldığımız Çetaş ve şu an aracın bulunduğu Kahyaoğulları servislerinde mevcut.


‘Sıfır’ araba güvende olmak için alınır, kaç gündür uyku girmiyor gözümüze. Aracın bir ayıplı mal olduğunu ve değişimini talep ettiğimizi ilgililere bildirdik. Üzerinden geçen 5 günde yetkililer problemin tespiti için genel merkezdeki mühendislerin kararına göre işlem yapacaklarını söylüyorlar. Bu, durumun ne kadar ciddi olduğunun en büyük göstergesi. Arıza ne olursa olsun 'sıfır' alınan bir araçta insan güven ister ve bu araç artık 'sıfır' bir araç değildir. Bir ayıplı maldır. Değişim talebimiz bir an önce gerçekleştirilmeli ve ilgili problem başka insanların can güvenliğine zarar vermeden belirlenmeli. İnsan hayatı bu kadar ucuz değil.

Ataman Ataman 4.463 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ataman06 Şubat

    Bu şikayeti iletişim sürecine dahil olabilmek amacıyla annem Raziye Aydoğdu adına gönderiyorum. Konuya ilişkin 18 Kasım'da Şikayet Var'a yazmış olduğum şikayete dair link: https://www.sikayetvar.com/ford/ford-ecosport-15-dci-sifir-arac-arizasi Detay bilgi için yukarıda yer alan şikayet metnini de inceleyebilirsiniz. 35AEZ789 plakalı Ford ecosport aracının sahibiyim. 31 Ekim 2018 tarihinde aracımı sıfır olarak teslim aldım. 13 Kasım 2018'de aracım henüz 280 kilometre yol yapmış iken arızalandı. Ford Otosan'ı aradım. Aracı kendi bayilerine getirmemizi söylediler. Bu halde aracı kullanmanın sıkıntı olacağını söyledik. Sonrasında aracım kendilerinin talebi doğrultusunda en yakın Ford servisine çekilmiştir. Servis tarafından aracın fabrika üretim hatalı olduğu tarafıma bildirilmiş, radyatör hortumunun sürtünme nedeniyle delindiği ve motorda su kalmadığı belirtilmiştir. Yani sağ ön lastik yanından yere akmış olan yeşil sıvıyı görmemiş olsaydım belki de yoldayken motor bozulacak ve kaza yapacaktım. Bunun üzerine, kasım ayı sonunda Ford genel merkezi müşteri hizmetlerini arayarak ve yazılı olarak aracımın yenisi ile değiştirilmesini talep ettim. Ford Türkiye Genel merkezi komisyonun toplanacağını ve konuyu araştırıp tarafıma bilgi vereceklerini söyledi. Aracımın bozulduğu günün üzerinden 84 gün geçmiştir. 13 Kasımda aracım bozulduğu gün ilettiğim araç değişikliği talebim hala gerçekleştirilmiş değil bu süreçte araçsız kaldım tamamen mağdur olmuş durumdayım. Mağduriyetimin Ford tarafından en kısa sürede giderilmesini istiyorum. Saygılarımla.

  • Ataman06 Aralık 2018

    13 Kasım’dan beri Ford tarafından tarafımıza hiçbir geri dönüş yapılmadı. Kendimiz 3 kere aradık fakat hala talebimize yönelik bir işlem yapılmış değil. Araç ise bunca süredir hiçbir işlem yapılmadan Nazilli Ford servisinde bekliyor.

  • Ford Temsilcisi19 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları