27 Temmuz
#12336423

Ford Direksiyon Simidi Renk Değişikliği!

30 Mayıs 2018 tarihinde sıfır olarak aldığım yeni Ford Fiesta Trend 1.0 eb 100ps aracımın daha ilk yılında direksiyon simidinde renk değişikliği oldu. Aracımın İlk servis bakımı geldiğinde Kahramanmaraş Ford Kemak yetkili servisine götürdüm. Servis yetkilisi tarafından yapılan incelemenin ardından solan direksiyonun resmi çekildi.


Müşteri Teslim Formu-Kapanış bölümü tespit kısmında direksiyon simidi değişecek yazdığı halde 15 gün sonra yapılan telefon geri dönüşünde direksiyon simidinin araç içerisinde sıkılan parfümden ya da kullanılan parlatıcılardan kaynaklı olduğu bilgisi verildi.


Çekilen resme bakarak bu kanıya varabilen Ford yetkililerine tüm dünyada milyonlarca Ford ve diğer marka araçların yıllardır trafikte dolaştığını ve bu araçlarda her türlü koşullar altında seyahat yapıldığını, yine milyonlarca kişinin parfüm, deodorant kullandığını ya da araçlarını mutlaka yıkadıklarını hatırlatırım. (Ayrıca söz konusu deodorant değil de araç yıkama parfümü ise aracım 1 yıl içerisinde 4 defa yıkandı ve tüm yıkamaları kendi elimle yaptım.


Parfüm ve parlatıcı türü şeyleri sağlık sebebiyle asla kullanmam. Yok günlük kullanılan parfüm ve deodorant ise o zaman Porsche, Ferrari, Mercedes, BMW gibi lüks araçları kullananlar hiç deodorant kullanmasınlar.)


Neticede çok saçma bir gerekçe ile red edilen "solan direksiyon simidini değiştirme talebinin" yerine getirilmesini istiyorum. Aksi durumda Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım. Şikayetvar sitesinden de bu konuda yardımcı olmalarını rica ediyorum.

Levent Levent 4.274 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Levent10 Ağustos

    Ford müşteri hizmetleri alışılagelmiş klişe sözcüklerle müşterilerini oyalamaktansa bu yorumları okuyacak olan binlerce Ford müşterisini ya da ileride potansiyel müşterileri olabilecek kişileri de düşünerek mantıklı açıklamalarla basit çözümler üretebilir. Ford şunu asla unutmasın "Eğer şikayet, müşteri henüz hizmet alırken çözülürse %95 oranında şikayet unutulur ve iyi bir deneyim olarak hatırlanır."

  • Ford Temsilcisi29 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları