22 Ocak
#11483078

Ford Direksiyon Hatası Hayati Soruna Sebep Oldu!

Ford C-max 2011 araç kullanıcısıyım. Aracı sıfır olarak aldık. Ondan önce de yine 2006 yılında sıfır olarak Focus almıştık. C-max aracımı hala kullanıyorum. Tam bir aile arabası. Lakin aldığım günden beri ara sıra yaşadığım ve sık yaşamadığımdan başlarda çok da önemsemediğim ancak sonrasında hayati bir tehlike olduğunu fark ettiğim bir problemle karşı karşıyayım ve bu durum ailemle yolculuk ettiğimden dolayı beni tedirgin ediyor. Sorun şu ki aracımı çalıştırmak için düğmesine bastığımda bazen direksiyon arızası veriyor ve direksiyon kitleniyor.


Yeniden kapatıp açınca düzeliyor. Aldığım günden beri çok ender fakat arada bir çıkan bu problem beni başlarda tedirgin etmiyordu. Hatta garantisinin devam ettiği süreçte de aracımı başkaca problemleri varken götürdüğümde, servisler problemin kendisini bizzat görmediklerinden dolayı dikkate almıyor, aracın diğer sorunlarını iş kartlarına yazıp, bu bahsettiğim sorunu yazmıyorlardı.


Çok sonraları anladım ki zaten servisler iş kartlarına anlattığınız her problemi özellikle yazmıyorlar ki daha sonra benim gibi böyle ilginç ve sıkıcı problemler yaşayanlar olduğunda; “Daha önce sisteme bu tarz bir şey girilmemiş” demek suretiyle size en baştan bir gol atıyorlar. Ben de bu problem çok az olduğundan çok da ciddi olmadığını düşünüp her defasında diğer problemleri (tavan perdesi, kapı vs...) üzerinde duruyordum. Ta ki yakın zamanda aracın direksiyonunun seyir halinde iken kilitlenip beni trafikte yolda giderken tehlikeli ve zor durumda bırakana kadar.


o zaman anladım ki bu problem hayati bir meseleye doğru gidebilir. Eğer bunu seyir halindeyken yaşamasaydım ender karşılaştığım bu sorunu belki de yine de dikkate almayacaktım. Buradaki suç aslında servislerin kendilerini ileride daha garantiye alacağım diyerek ve de ustaların çok da uğraşmak istememelerinden kaynaklı olarak kullanıcıyı yanlış yönlendirmelerinden ileri geliyor.


Bunun üzerine iki defadır sıfır olarak araç aldığım Ford gibi büyük bir markanın, aracın belki de kendi ömrü ile eşdeğer bir ömrü olması gereken bu direksiyon aksamındaki probleme sahip çıkacağını düşünerek müşteri hizmetlerini aradım.


Tam da düşündüğüm gibi oldu ve aracımın servis tarafından incelenmesi için beni Adana’daki büyük Ford yetkili servislerinden birisi olan Gizerler’e yönlendirdiler.


Bunun üzerine Gizerler’den arandım. Tabi hikaye tam da burada kopuyor. Zira Gizerler’de yaşadıklarım tam bir facia.

Metin Metin 22.826 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi22 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

  • Metin22 Ocak

    Buradan sonrasını resim olarak atmak zorunda kalıyorum:

  • Metin22 Ocak

    Aracımı götürdüğümde aracın test edilmesi gerektiği bildirildi. İkame araç verilmesi içinse beklemem gerektiğinden yaklaşık 1 hafta sonra tekrar arandım ve aracım test edilecek denilerek ikame araç verilmek suretiyle aracım teslim alındı. Aracı teslim alırlarken usta dedi ki; “Açık söyleyeyim hocam, aracınızın 2 ihtimali var. Ya aküden ya da direksiyon kutusundandır. Birkaç gün sabahları akü ölçümü yapacağım.” Ben aracın aküden olmadığını adım gibi bilmeme rağmen (çünkü ilk günden beri bu sorunu ara ara yaşıyorum ve 8 yıldır bu aracı kullanıyorum), nasılsa birkaç gün sonra ikinci aşamaya geçilecektir düşüncesi ile seslenmedim. Yaklaşık 1 hafta kadar sonra arayıp araçta hiçbir şey yok denildi. Bu ilk aramalarında bana söylenildiğine göre ne akü problemi ne de başka problem yokmuş (! ) (Tabi bu bilgilendirmeler de zaten sürekli oldu-bitti tarzında olduğundan araçla ilgilenilmediği kanaati bende kendiliğinden oluşmuştu fakat önyargı ile yaklaşmak istemediğimden bu durumu es geçtim.) Telefonda arayan arkadaşa dedim ki “Aracın daha öncesinde çektiğim farklı zamanlardaki hata verdiği durumların resimleri var.” Baştan savma yaklaşıma karşın (ki bu baştan savmayı hissettiren yaklaşımları yazıya dökmek mümkün değil, orada bu halleri yaşamak görmek lazım) ısrarla bunu dedikten sonra; “Resimleri mail atın o zaman bakalım” dediler. Asıl olarak Ford aracımın probleminin çözümü için uğraşmak durumundayken bir taraftan da maalesef servisin araçla hakikatli olarak incelenmesini sağlamak için ter dökmek zorunda kalmak ne kötü ne saçma. Aslında Ford merkezi aradığımda bu kadar ter dökmüyorsunuz. Ancak servis kırk dereden su getirip araçta bir şey olmadığını ispat etmeye çalışıyor. Halbuki kardeşim nedir bu yaklaşım. Problemi yaşayan benim. Resimler ortada, beyanlarım ortada. Ben hayati bir sonuç doğurabilecek bir meseleden bahsediyorum, adamlar bir şey yok deyip beni göndermeye çalışıyor. Eğer araçta bir problem yoksa acaba araçta bir şey olmadığı halde bu sürece neden girmiş olabilirim? Yıllardır kullandığım araçtaki bu ciddi olduğunu fark ettiğim problemin giderilmesini talep etmekten başka ne derdim olabilir?

Ziyaretçi Yorumları