26 Şubat
#11643250

Ford Demek Sorun Demek!

Sıfır km 2016 model Ford Courier araç aldım 6.000 km'de baskı balatada uğultu şeklinde gelen sesten kaynaklı şikayet üzerine değişim sağlandı. Sonrasında aracın klima ünitesinden gelen ses üzerine şikayette bulundum ve klima iklimlendirme sinin arızalı olduğunu söylediler ve değişim sağlandı. 10.000 km'ye ulaştığımda aracın çeşitli yerlerinden boya atması başladı ve tekrardan servise giderek fotoğraflanıp oto sana gönderilmesi gerektiğini söylediler ve servisten ayrıldım. (boya atması bagaj kapağının üzerindedir taş eziği ya da darbe kesinlikle değildir) .


Otosan aradı ve aracınızın yanında olmadığımız için (ne olduğunu bilemediğimiz için) garanti kapsamına alamayacaklarını belirttiler. Bütün yasal haklarımı kullanarak araç değişimini sağlayacağım. Bir daha asla Ford almam.

Emrah Emrah 15.780 Okunma 2
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi27 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları