15 Ekim
#12788513

Ford Courier Vernik Atması

28.07.2017'de Ford Erginler bayisinden aldığım 2017 Model Ford Tourneo Courier Kombi 95 ps Titanium aracım aldığım günden beri sürekli olarak sıkıntı yaşatmıştır.
Her sıkıntıda servise başvurdum. Kayda almadıkları arıza çağrılarımda mevcuttur.
Son olarak ön kaputta vernik atması olduğu kendilerince de tespit edilmiştir. Ön kaputun garanti içi boyanması gerektiğini söylemişlerdir. Ben hasar kaydı olarak sisteme gireceği için kabul etmeyerek, aracımda çıkan tüm sıkıntılardan dolayı mağdur olduğumu belirttim. Aracın ne iadesi kabul ettiler, ne de takasa girip yeni araçla değişimini kabul ettiler. Araç halen garanti içerisinde olmasına rağmen takasa dahi kendi sattıkları arabayı, kendi markalarını kabul etmiyorlar 6 ay sonra boyası iyice kalkar diyorlar. Bu araç halen garantili. Yasal hakkımı arayacağım.

Mehmet Mehmet 5.050 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet15 Ekim

    Otomatik cevap verileceğine keşke konu ile ilgilenmeyi deneseniz. 15 gündür çözüm üretemediniz. İnsanlar sıfır araba alır ki servisle uğraşmayayım diye... Servisten çıkamaz olduk... Kesinlikle Ford aracının ve markasının arkasında değildir.

  • Ford Temsilcisi15 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler