sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Courier Vernik Atması

Mehmet Mehmet15 Ekim 2019 12:31

28.07.2017'de Ford Erginler bayisinden aldığım 2017 Model Ford Tourneo Courier Kombi 95 ps Titanium aracım aldığım günden beri sürekli olarak sıkıntı yaşatmıştır. Her sıkıntıda servise başvurdum. Kayda almadıkları arıza çağrılarımda mevcuttur. Son olarak ön kaputta vernik atması olduğu kendilerince de tespit edilmiştir. Ön kaputun garanti içi boyanması gerektiğini söylemişlerdir. Ben hasar kaydı olarak sisteme gireceği için kabul etmeyerek, aracımda çıkan tüm sıkıntılardan dolayı mağdur olduğumu belirttim. Aracın ne iadesi kabul ettiler, ne de takasa girip yeni araçla değişimini kabul ettiler. Araç halen garanti içerisinde olmasına rağmen takasa dahi kendi sattıkları arabayı, kendi markalarını kabul etmiyorlar 6 ay sonra boyası iyice kalkar diyorlar. Bu araç halen garantili. Yasal hakkımı arayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 15 Ekim 2019 13:02

Otomatik cevap verileceğine keşke konu ile ilgilenmeyi deneseniz. 15 gündür çözüm üretemediniz. İnsanlar sıfır araba alır ki servisle uğraşmayayım diye... Servisten çıkamaz olduk... Kesinlikle Ford aracının ve markasının arkasında değildir.

Ford Logo Ford 15 Ekim 2019 12:46

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler