23 Ocak
#11487219

Ford Courier Baskı Balata Ve Bijon Sorunu!

Ford Courier Titanium Plus araç satın aldım 26.500 km de araç garanti kapsamında. Debriyaj balatasından ses geliyor. Öğrendim ki araç ilk alındığından bu yana bu ses geliyor. 30.000 km bakıma gidince servise iletirim diye düşündüm. Ayrıca aracın bijon anahtarı bijonları açmıyor. Kış lastiklerini taktırırken lastikçi bayağı zorlandı bu araçların hepsi böyle sıkıntılı dedi. 21/01/2019 tarihinde 30.000 km bakımı için 30.500 km'de Ümitköy Eskişehir yolu üzerindeki Otokoç servisine gittim. Periyodik bakım yaptırmak istediğimi ve mevcut kusurları da gidermelerini istedim. Debriyaj sesini kaydettiler. Bijon anahtarının bijonları açmadığını bu problemin bijon anahtarından değil bijonlardan kaynaklandığını tespit ettiler. Durumu kayıt altına aldıklarını ve merkeze ilettiklerini ancak garanti kapsamında işlem için onay beklediklerini ve haber vereceklerini söylediler. Aynı gün akşam arayıp bijonlar için onay verilmediğini, debriyaj balatası değişimi için ise 200₺ yıpranma bedeli talep ettiklerini ilettiler. Bu kez Otokoç müşteri hizmetlerini arayıp durumu ilettim. Onlarda 1 gün sonra geri arayıp maalesef bir şey yapamayacaklarını aracı üreten firma Ford, Ford un müşteri hizmetlerini arayın dediler. Ford'u da aradık. Geri dönüş bekliyoruz. Hatalı üretilen bijonları değiştirmeyen, fabrika çıkışı hatalı tasarım veya hatalı debriyaj balatası kullanarak tüketiciyi mağdur eden, hatalı ürün için aşınma bedeli isteyen Ford gurubunu kınıyorum. Hakkımı sonuna kadar arayacağım. Yerli araç kullanan insanları cezalandırıyorsunuz.

Haluk Haluk 25.382 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Haluk24 Ocak

    Maalesef müşteri hizmetlerinizin geri dönerek verdiği yanıt hiç de tatmin edici değil. Ford kendi ürünündeki hatayı bildiği halde, ne araçları geri çağırıp sorunları gideriyor ne de tüketicinin ve servislerinin tespit ettiği sorunu gideriyor. Kendi beceriksizliklerinin kalitesizliklerinin maliyetini tüketiciye yüklüyor. Tüketiciyi enayi yerine koymaya çalışıyor. Baskı bakata hatasını kabul ediyor parçayı iyileştiriyoruz diyor fakat hatalı olduğunu kabul ettiği parça için 30.000 km ye kadar kullandınız yıpranma bedeli 200₺ ödeyeceksin diyor. Bijonları kalitesiz hatalı kabul etmiyor bijonları nasıl söküp takıyorsunuz ne kadar tork uyguluyorsunuz gibi abuk subuk akla mantığa bilime sığmayan açıklamalar. 1) Hakkımı helak etmiyorum. 2) Baskı balatanın eskisini istedim servis vermiyor fabrikaya göndereceğiz diyor. Benden istediğiniz 200₺ ye denk gelen kısmını istiyorum 3) o değiştirmediğiniz bijonları söktürüp Ford a göndereceğim. O bijonları tasarlayan hesaplayan mühendise hediyem olsun. 4) Bundan sonra değil Ford, Koç gurubunun iğnesini dahi almayacağım.

  • Ford Temsilcisi23 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları