31 Temmuz
#12361799

Ford Courier Baskı Balata Mağduriyeti!

Ford Courier 1.6 Titanium Plus 2016 yılının 10 ayında trafiğe çıkışlı olup 0 olarak aldım şu an 43500 km'de. Aracı aldığım günden bu yana aracın fazla yaktığını çekmediğini kalkışta titreme yaptığı yokuşta kalkışlarda zorlandığı şikayetlerimi İstanbul'da ki 4 yetkili servisiniz de bakım zamanları ve diğer zamanlarda defalarca dile getirmeme rağmen test sürüşleri sonucu aracınızda bir sorun yok bu araçlar böyle devirli kullanın araç bunu gerektiriyor ayrıca bu debriyajlarin yukarıda kavraması normal deyip gönderdiler. Aracımın durumunu kıyaslamak adına test araçlarınızı kullanmak istemem de olumsuz sonuçlandı.


Bunca servis şikayet başvurularında söylenenden sonra artık cevaplar tatmin etmeyince aracımın bu sorununun varlığını bir başkasının aracına binerek kıyaslamayla öğrendim internetten başvuru yapıp gitmiş olduğumda başvuru işlemlerinin kayıt altına alınmadığını 10 gün önce Ford müşteri hizmetlerinizi arayınca öğrendim. Daha önce bu sorularla ilgili defalarca gitmeme rağmen hiçbir kayıt gözükmemesinden kaynaklı bu km'deki aracın garanti kapsamında parçasının değişmesinin büyük olasılıkla kullanıcı hatası diyerek kabul görmeyeceği ancak son söz fabrikanın, kararı sizin vereceğiniz servisleriniz tarafından beyan edildi. Kayıt açmak isterseniz açalım yalnız garantiye girmezse ve yaptırmak istiyorsanız parçalar ve işçilik tarafımdan karşılanacağı, yaptırmasanız da yapılan işçilik masrafını alabilecekleri sözlü beyan edildi. 1 hafta önce servislere özellikle evimin yakınında bulunan ve aracımı oradan aldığım daha önce de defalarca gittiğim ilk Gürbaşlar'a gittim testte balata bitik değil, yanmış fakat bu öyle büyük bir sorun değil devam edebilirsiniz dedi ayrıca yanık balata garantiye girmez debriyaja ise bunun kavraması böyle normal dedi yine açılmadı kayıt elimde evrak yok sizlere bunları ispat edemem.


Bugün (30.07.2019) Nuray Oto'ya gittim baskı balatanın değişmesi gerekli debriyajı kötü durumda alttan üsten patlatabilir dedi elimde yazılı kağıt mevcut. Bir servis devam derken diğerinin dur demesi büyük çelişki. Bu benim ilk aracım değil daha önce 0 km araçta kullandım 80000 km araçta bindim hiç böyle durumla karşılaşmadım. Aracın ilk zamanları servisiniz buna çözüm üretmezken 3 yılın dolmasına az kalmışken ve bu km'de ki araca bu şekilde yaklaşmaları marka olarak servislerinizin zamanında umursamazlığı neticesinde mağdur durumdayım ilk basta ufak bir sorun olarak beliren ancak zamanla büyüyen bu sorunumun iyi niyet garantisinden değişmesini talep ediyorum.

Tc Tc 8.563 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tc04 Ağustos

    Tüm yasal haklarım sakli kalmak kaydıyla markanızın bu kronik sorunu çözmedeki ayrımcı tutumu dolayısıyla uğramış olduğum mağduriyetimde yıllarca benzer model araç kullanan biri olarak büyük bir güven ve hevesle almış olduğum araçtan özellikle gürbaşlar servisinizin sayesinde tamamen soğudum. Bu son olaylardan sonra artık araca binmek beni sıkmaya başladı. Markanızın ve bu model aracınızın itibari servisleriniz adına mağduriyetimin bir şekilde giderilmesini ve yapılacak bir durum varsa bunun garantörlüğünü talep edeyorum.

  • Ford Temsilcisi01 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları