03 Temmuz
#12212504

Ford Courier Balatadan Gelen Uğultuya Müşteri Kaynaklı Diyor

2015 model Tourneo Courier aracım var km'si 80 binde. Garantisi bitmiş ancak iyi niyet garantisi devam etmektedir. Courier modellerinde kronik sorun olan baskı balatadan gelen uğultu sesi ve bu yaştaki arabanın direksiyonunun soyulmasından dolayı Mersin yetkili servisi Ergin otomotive başvurdum.


Kendileri genel merkezin karşılamayacağını cebimden yaptırmam gerektiğini söyledi. Yine de başvurumu yapmalarını söyledim ve genel merkez verdiği cevapta kendi hataları olan bu kronik baskı balata sorununu da direksiyondaki soyulmayı da kabul etmedi.


Değişimi tamamen ücretli yapabileceklerini söylediler. Ford marka araç aldığıma pişman oldum. Bir daha kesinlikle Otosan üretimi Ford almayacağım aldırmayacağım. Kendi hatası olduğu halde kabul etmiyorlar yazık günah.

Önder Önder 7.729 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi04 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları