sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Courier Aracımın Geri Vites Sorunu

Faruk Faruk30 Ağustos 15:30

2016 model Ford Courier marka titanyum Plus paket aracımı sıfır olarak aldım. Daha 1 yıl dolmadan geri vites geçişinde cırlama sesi ve vitese geçmeme sorunu oldu. Garanti bitene kadar tüm bakim dönemlerinde ve ara dönemlerde defalarca bu sorunu servis yetkililerine ilettim. Servistekiler bu sorunu kabul ettiklerini fakat fabrikanın bu sorunu kabul etmediklerini bu yüzden herhangi bir onarım yapamayacaklarını belirttiler. Fabrika sattığı araçlarda bunu bir hata olarak kabul etmezken satacakları yeni araçların geri viteslerini mandallı yaparak aslında kabul etmekteydiler. Son bakımda yine aynı sorunu söylediğimde servisteki usta bunu fabrikaya defalarca söylemesine rağmen fabrikadan olumsuz cevap aldığını söyledi. Ve bana "geri vitese atarken daha sert bir şekilde vites atmam gerektiği" gibi komik bor çözüm önerisinde bulundu. Su an aracımın garantisi bitti. Ve o komik çözüm önerisinden sonra Ford yetkili servisine gitmeme kararı aldım. Aracım henüz 38.000 de ve ben geri vitesini 90 model araçlarda olduğu gibi kas gücüyle geçiriyorum. Yine de ara sıra gecmedigi oluyor. Ford markasına da yetkili servise de yakışmadı.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Faruk 31 Ağustos 15:30

Evet simdi Ford tan aradılar bugün servise gidin, kontrol edilsin, bir arıza tespit edilirse yapılır, fakat bunların hepsi ücrete tabi olabilir deniyor. Yani biz garanti süresi boyunca bu yazdığınız sorunu kabul etmedik. Aracınızın garantisi bitti artık servise getirin, biz ücreti mukabilinde garantiden dolayı kabul etmediğimiz sorunları parasıyla yapalım sizin garanti boyunca servise ödediğiniz piyasaya göre 3-4 kati bakim parası yanınıza kâr kalsın deniyor. Evet. Yüksek fiyata ürün satıp yüksek fiyata hizmet vermek değil, kalitede gerekli maalesef. Müşteri memnuniyetine değer vermediğiniz buradan da belli oluyor.

Ford Logo Ford 31 Ağustos 14:23

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler