25 Mart
#11760734

Ford Çetaş Silivri Hizmet Kusuru!

Çetaş Silivri Ford servisine Ford Fiesta markalı aracımın dahili sis farı fonksiyonunu aracın beyninden açtırmak için gittim ruhsatı verdiğimde servis danışmanı K** bey Otosan kızdırma bujileri değiştiriyor dedi ve onu da değiştirdiler herhangi bir arıza olmadığı halde aracımı geri aldığımda motor ışığının yandığını gördüm ve daha önce yanmıyordu dediğimde tekrar aracın beynine girerek silmeye çalıştılar silemediler ve yarın gel diye geri gönderdiler.


Ertesi gün geri gittiğimde yine başka bir usta bak biz bu arızayı gideremeyebiliriz diye daha araca bakmadan beni uyardı ve sonra aracı yine bir cihaza bağladılar motor ışığını söndüremediler ve sorunun katalizör sensöründe olduğunu söylediler. Isı sensörüne baktığımda biri dibinden yarı kopuk olarak gördüm ve daha önce kaza yapmış bu araç hatasını kaldırmışlar beyninden dediler o zaman sizde silin dedim bizim böyle yetkimiz yok dediler. Şimdi ben arızasız teslim ettiğim aracın motor ışığının servisinize girdikten sonra yandığı ve bu arızayı yapamadıklarında daha önceki bir kazadan sonra katalizör sensörü arıza görmüş demeleri karşısından mağdur edildiğimi düşünüyorum. Öncelikle şikayetimi buradan size bildirmek istedim ve bu mağduriyetimin giderilmesini tarafınızın bana yükümlülüğü olduğunu düşünüyorum.

Salih Salih 8.788 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi26 Mart

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler