09 Kasım 2018
#11127308

Ford C-Max Kaza Anında Açılmayan Hava Yastığı!

24 Ekim 2018 tarihinde 09K7*** plakalı eşimin emniyet kemeri takılı olarak kullandığı Ford marka C-Max 2015 model daha 36 bin kilometredeki aracımıza İzmir ili Torbalı ilçesinde arkadan kamyon çarpması sonucunda aracımızda arkadan, arka sağdan, önden, ön sağdan ve alttan ağır hasar oluştu. Aracımız önce öndeki pikap ile arkadaki kamyon arasına sıkıştı daha sonrada yolun ortasında bulunan çiçekliğe çıkarak askıda kaldı. Kazadan sonra aracımız Ford İzkar Gaziemir servisine çekildi. Aracımıza Ford İzkar Gaziemir servisinde 56.000 TL'lik hasar çıkarıldı. Aracımız muhtemelen perte çıkacak. Kaza ile ilgili trafik polisinin düzenlediği raporunda arkadan çarpan kamyon kusurlu bulundu. Kaza sırasında eşimin emniyet kemeri takılı olmasına ve aracımızın ağır hasar almasına rağmen hava yastıklarından hiçbiri açılmadı. Çok beğenerek ve güvenerek aldığımız aracımızın bu kadar ağır hasar almasına rağmen hava yastıklarının açılmaması bizi ve kaza fotoğraflarını gören yakınlarımızı hayrete düşürdü.


Konu ile ilgili Ford Türkiye temsilcisi G** S*** hanımla ve ilgili Ford müşteri temsilcileriyle iletişime geçtiğimizde aracın inceleneceği ve en kısa sürede tarafımıza dönüş yapılacağı bildirildi. Kaza tarihinin üzerinden 16 gün geçmesine rağmen tarafımıza herhangi bir dönüş yapılmadı. Gerçekten çok beğenerek aldığımız aracın kullanılamaz hale gelmesine üzüldüğümüz kadar aracın güvenilirliği (can güvenliği) konusunda da derin kuşkularımız oluştu. Aynı model araçtan tekrar almayı düşünüyorduk fakat Ford yetkililerinin aracın hava yastığının neden açılmadığı konusunda bir açıklama yapamamış olması bizim bu düşüncemizi değiştirdi. Kaza yerinde çekilen fotoları da en kısa zamanda paylaşacağım. Bu kadar yüksek miktarlar ödeyerek satın aldığımız araçları üreten üreticilerin güvenlik konusuna daha çok özen göstermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Serdar Serdar 17.361 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serdar12 Kasım 2018

    Fotoları Ford c max ile ilgili şikayetime ekleyebilir misiniz. Ben eklemeye çalışıyorum ama ekleyemiyorum. Siz ekleyebilirseniz sevinirim. Serdar Tuncel 05370635710 [email protected] 24 Ekim 2018 tarihinde 09K7*** plakalı eşimin emniyet kemeri takılı olarak kullandığı Ford marka C-Max 2015 model daha 36 bin kilometredeki aracımıza İzmir ili Torbalı ilçesinde arkadan kamyon çarpması sonucunda aracımızda arkadan, arka sağdan, önden, ön sağdan ve alttan ağır hasar oluştu. Aracımız önce öndeki pikap ile arkadaki kamyon arasına sıkıştı daha sonrada yolun ortasında bulunan çiçekliğe çıkarak askıda kaldı. Kazadan sonra aracımız Ford İzkar Gaziemir servisine çekildi. Aracımıza Ford İzkar Gaziemir servisinde 56.000 TL'lik hasar çıkarıldı. Aracımız muhtemelen perte çıkacak. Kaza ile ilgili trafik polisinin düzenlediği raporunda arkadan çarpan kamyon kusurlu bulundu. Kaza sırasında eşimin emniyet kemeri takılı olmasına ve aracımızın ağır hasar almasına rağmen hava yastıklarından hiçbiri açılmadı. Çok beğenerek ve güvenerek aldığımız aracımızın bu kadar ağır hasar almasına rağmen hava yastıklarının açılmaması bizi ve kaza fotoğraflarını gören yakınlarımızı hayrete düşürdü. Konu ile ilgili Ford Türkiye temsilcisi g** S*** hanımla ve ilgili Ford müşteri temsilcileriyle iletişime geçtiğimizde aracın inceleneceği ve en kısa sürede tarafımıza dönüş yapılacağı bildirildi. Kaza tarihinin üzerinden 16 gün geçmesine rağmen tarafımıza herhangi bir dönüş yapılmadı. Gerçekten çok beğenerek aldığımız aracın kullanılamaz hale gelmesine üzüldüğümüz kadar aracın güvenilirliği (can güvenliği) konusunda da derin kuşkularımız oluştu. Aynı model araçtan tekrar almayı düşünüyorduk fakat Ford yetkililerinin aracın hava yastığının neden açılmadığı konusunda bir açıklama yapamamış olması bizim bu düşüncemizi değiştirdi. Kaza yerinde çekilen fotoları da en kısa zamanda paylaşacağım. Bu kadar yüksek miktarlar ödeyerek satın aldığımız araçları üreten üreticilerin güvenlik konusuna daha çok özen göstermesi gerektiğini düşünüyoruz.

  • Ford Temsilcisi09 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları