18 Kasım 2018
#11164558

Ford C Max CVT Şanzıman Sorunu!

Babam derdi ki ''alırsan Ford olursun lord''


Ford C Max dizel otomatik vites aracımı 16 Ağustos 2018 tarihinde satın aldım. 2 ay sonra arızalandı, Ford Muğla servisine götürdüm. CVT tip şanzıman çok problemli ve sıkıntılı. Ford bu şanzımanda üretimde bir yerlerde hata yapmış ki çok şikayet almış ve 2017 yılına kadar eğer yetkili servise uğramışsa araçların garantiden şanzıman değiştirmiş. Benden önceki sahipleri servise gitmişler bunu biliyoruz.


Servisin sadece şanzıman için çıkardığı tutar 31.000 TL yağı vs. derken maliyet aracın değerini aşıyor. Yüzümdeki şok ifadeyi görünce görevliler ellerinden geldiğince indirim yaptılar. Hakkını vereyim yetkili servis çok ilgilendi.


Sonra sanayideki ustalara sordum. Abi sen ne yaptın keşke almasaydın bu markayı dediler. Lord olmak eskidendi dediler. Aradılar toptancıları ama çok pahalı ve sorunlu bir şanzıman olduğundan toptancılarda elinde tutmuyormuş. Almanya'dan getirtmek gerekir ya da çıkma bulmak lazım dediler yok artık dedim düştüğümüz hallere bak.


Ford müşteri hizmetlerini aradım. Konuyu anlattım 1-2 gün içinde geri dönüş yapacaklarını söylediler. Geri dönüş yapan olmayınca günler sonra ben aradım.


Geri dönüş yapmışlar ama yanlışlıkla eski bir numarayı aramışlar tekrar numaramı güncellediler. Araç satış sözleşmemi istediler, mail attım. 16 Kasım 2018 tarihinde Ford müşteri hizmetleri beni aradı. Ben, iyi niyet çerçevesinde değiştiririz ama tedarik 1 ayı alabilir gibi bir cevap beklerken olumsuz geri dönüş yaptılar. Telefondaki bayan tekrar değerlendirilmeyecek gibi bir laf söyledi. Yine dumur oldum. Bu doğru değil dedim.


Ben şanzımandan anlamam işim bu değil. Ben sadece Ford markasını bilirim. Cvt şanzımanın sorunlu olması benim ve benim gibilerin suçu değil. Ford'un belli bir kilometreyi ya da 10 yıllık zaman aşımını bekleyip sonrası için ne haliniz varsa görün demesi adil değil, iyi niyetli de değil bence. Sadece sıfır km araç alanları müşteri olarak görmek doğru mu sizce? Hukuki olarak kendini garantiye almakla marka olunmaz. Marka olmak verdiğin sözün arkasında durmaktır.

Muzaffer Muzaffer 5.277 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Muzaffer26 Kasım 2018

    Sayın Ford Temsilcisi, 1 haftadır bekliyorum yine arayan bilgilendiren yok. Saygılarımla

  • Ford Temsilcisi19 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları