29 Eylül 2018
#10964765

Ford Bilaller Kendi Hatalarını Bize Yıktı!

12 Temmuz 2018 tarihinde 2017 model Ford Courier aracımızla Muğla Fethiye'de iş amaçlı seyahatte iken araç motoru içerisinde nasıl bir basınç oluştuysa yağ çubuğunu yukarı attırıyor ve motor içerisindeki yağı dışa motor üstüne boşaltıyor. Sonuç olarak aracımız yatak sardı. Ve bu esnada ne yağ lambası yandı ne de arıza lambası. Aracımızı çekiciye yükleyip Antalya Ford bayii Bilaller getirdik. Biz aracın garantiden değişimini beklerken! Aracımızı komple söküp 32.000.00 TL'den iskonto yapıp 18.000.00 TL fiyat çıkardılar. Sadece yağ çubuğunu garantiden değişmişler. Çok büyük bir saçmalık olayı başlatan yağ çubuğu, onun yüzünden aracımız motor yatak sardı. Ama motor kullanıcı hatasından olmuş dediler. Saçmalığa bakın! Aracımız yaklaşık 1 aya yakın bilaller'de bugün yarın diyerek bekletildi. Araç kiralamak için verdiğimiz paranın haddi hesabı yok. Söylenen rakam çok gelince kendimiz özel serviste yaptırmak istedik. Araç parçalarını üst üste bagaja doldurdular tabii tek tek parçaları saymaya zamanımız olmadı ve çekiciye yükleyip özel servise geldik.


İşin ilginç kısmı arabamızın parçaları takılmaya başlayınca ortaya çıktı. 1-şarj dinamosunu eski bir aracınkiyle değişmişler (ve inkar edildi) 2- motor üst koruma kapağı (aracımız kapaksız geziyor) 3- klima borusu (üst boru, (almıslar ve yenisini almak zorunda kaldık faturası mevcut) 4-egzoz koruma parçası (almıslar ve parçasız geziyoruz) kendilerine bu durumu anlattığımızda sert bir üslupla bizde hata olmaz diyerek çıkıştılar. Giderken bizim parçaların arasına kendilerinden iki küçük parça kalmış onu verdik bu nedir deyince arkadaşlar yanlışlıkla koymuş olabilirler dediler, hani sizde hata olmazdı diye söyleyince cevap veremediler. (aracımızı daha 1 hafta önce yürür hale getirdik) şimdi şirketimiz bünyesindeki tüm Ford marka araçlarımızı satıp! Bir daha Ford marka kullanmama kararı aldık. Şimdi gerekli yerlerden cevap bekliyoruz.

Erhan Erhan 7.869 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi01 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler