17 Eylül
#12622702

Ford Beni Maddi Ve Manevi Zarara Uğrattı!

Daha öncelerden de yazmıştım Ford Otosan' dan 2. Defa sıfır araç aldım ancak her iki araçta da aldığım günden bu yana debriyaj setinde bir ses uğultu olduğunu ve bana Ford Otosan in ne kadar çok eziyetler ve maddi zarara uğrattığını sadece benden işçilik parası koparmak için bin çeşit yollara baş vurduğunu işçilik parası vermiş olmama rağmen hala daha problemi çözemediklerini bahsetmiştim.


Şimdi genel merkezlerini aradığımda ben bundan sonraki yardım ve desteklerini Manisa Denizli vesaire illerde vereceklerini söylüyorlar, ben kendilerine bir buçuk yıldır çözemedikleri problemi bir günde orada nasıl çözeceksiniz dediğimde sessiz kalmaktalar.

İsa İsa 1.243 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi18 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları