06 Mart
#11676515

Ford Baskı Balata Ve Volan Arızası!

2017 yılında sıfır km almış olduğum aracımda 2000 km den bugüne kadar, kalkışlarda baskı ve volandan kaynaklan aşırı uğultu sesi bulunmaktadır. Servise başvurumuzda arızanın tespiti ve onaylanmasına kadar geçen sürede aracım 55 000 km'ye gelmiş ve aynı kilometrede aracımın baskı balatagarantiden değişmiştir. Buna rağmen bir gün sonra aynı ses devam etmiştir. Bir çok kez Trabzon Ford yetkili servisine ve Ford Otosan'a telefon ile ulaştım. Sorunun devam ettiğini söylediğimde tekrar değişim yapamayacaklarını. Daha sonra aracım 70 000 km'ye geldiğinde bu sefer de araçtan titreme sesi geldiğini duydum ve aracın titrediğini görerek yetkili servise gittim.


Bu sorunun volan kaynaklı olduğunu söylediler ve garantiye sundular. Garanti yetkilileri arızaya onay vermedi. Acaba hangi sebepten dolayı onay vermediler. İlk sefer kabul ettikleri hatalarını, ikinci sefer neden kabul etmediler. Bu arıza komplike bir arıza. Hem baskı hem de volan kaynaklı bir arıza. İlk değişim yapılırken volanın da değişmesi gerekirken sadece baskı değişmiş ve arıza devam ettiği halde Otosan şimdi aracının arkasında durmuyor. Kendi yaptıklarıyla çelişiyorlar. Üstelik bu arızayı Türkiye'de birçok araçta yaşadığı halde. Otosan'dan şikayetçiyim ve sorunumun en kısa sürede çözülmesini talep ediyorum.

Murat Murat 5.653 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat12 Mart

    Hatanızı kabul etmiyorsunuz fakat masrafın yarısını karşılarız diyorsunuz. Bunu da müşteri memnuniyeti değerlendirmesine alıyorsunuz. Garantili aracım tamamen üretim kaynaklı sorundan arıza yapıyor ve garanti kapsamına almıyorsunuz. Hem de müşteri memnuniyeti diyorsunuz. Çözüm önerinizden hiç memnun değilim.

  • Murat06 Mart

    Telefonla daha önce görüştük ve tarafımıza çözüm önerisi sunulmadı. Çözün öneriniz varsa tekrar görüşmek isteriz.

  • Ford Temsilcisi06 Mart

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları