14 Ekim
#12782307

Ford B-Max Şanzıman Problemi

2013 yılında Ford B-Max 1.6 Titanium otomatik benzinli aracımı satın aldım. Vites geçişinde titreme olduğu için aldığım ilk ay servise gitmek zorunda kaldım. Araç 5. Senesinde şanzıman hatası verdi ve yetkili servis tarafından komple şanzıman değişti.
Araca ek sigorta yaptırdığım için bu değişim sigorta kapsamında değerlendirildi. Ek sigorta olmasaydı eminim hiçbir şekilde karşılanmazdı.


2 hafta önce yıllık bakım yapılan aracımı servise almaya gittiğimde aracım çalışmadı. Çalışır bıraktığım yaklaşık 60.000 km'deki aracım için servis şanzıman beyninin yandığını ve ücreti ödendiği takdirde değiştirebileceğini söyledi.


Ford Otosan müşteri hizmetlerini aradım ve bu parçanın bozulmasının kullanıcı hatası olmadığını, iyi niyet garantisi altında değiştirilmesini, 6 yıllık aracın bu şekilde sorun çıkarmaması gerektiğini belirttim. Fakat garanti departmanı bu arızanın karşılanmayacağını belirtti.


Yaklaşık 20 yıllık Ford araç kullanıcısıyım, daha önce 13 sene Focus kullanmıştım. Yetkili servis dışında hizmet almıyorum, araca daha iyi nasıl bakabilirim bilmiyorum. Ford Otosan'ı kusurlu ürün sattığı, sattığı ürünün arkasında durmadığı için kınıyorum. Bir sonraki marka tercihimin kesinlikle Ford olmayacağını belirtmek istiyorum.

Sebnem Sebnem 10.721 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sebnem14 Ekim

    FRD-3132942-D9X7 numarasıyla zaten talebimi ulaştırmıştım.

  • Ford Temsilcisi14 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları