Ford Ayıplı Satılan Onaylı Ürün

Tulug Tulug22 Eylül 12:21

2020 yılı şubat ayında 2017 model Ford Kuga aracımın standart donanımında ki sync yerine uyumlu bir Multimedya sistemi taktırmak üzere Pendik Ford Şahsuvaroğlu'na gittim. Aracımla uyumlu ve Ford Otosan tarafından onaylı ürün olduğu söylenen Navitech Marka AX1024 k ürünü bilgisini verdiler. Montajı dahil ücreti 5000 TL idi. 

Fakat bu sistemle ilgili Navitech web sitesinde yeterli bilgi içermediği ve bir Forum sitesinde bu cihazı kullanan birinin yazdığı "direksiyon üzerinde ki kumanda düğmelerinin ses açma tuşunda sorun olduğu" paylaşımı üzerine bu soruyu da içeren 10 maddelilik bir soru listesini Şahsuvaroğlu 'na gönderim (20.02.2020). Gelen cevap mailinde bu sorduğum soruyu da kapsayan bir çok madde için "diğer sorularınızla alakalı eksiklik yoktur" cevabını almam üzerine, cihazın siparişini verdim.

Cihazın montajı Şahsuvaroğlu servisinde Navitech servisi tarafından yapıldı ve ödemesini Şahsuvaroğlu servisine yaptım. Devam eden zamanda cihazı kullanmaya başladıkça ses açma düğmesine arka arkaya bastığım zaman, radyo için kanal atlama, video veya şarkı atlama yaptığını fark ettim.

Sonra ki zamanda ise ses kontrol tuş takımındaki sol ve sağ parça atlama tuşlarının da kendiliğinden işlevsiz kaldığını tecrübe ettim. Bu sorunu Navitech servisine ilettim. İlgili arkadaş çok nazik bir şekilde cihazı yenisi ile değiştirdi ama bu sorunun ( özellikle ses açma- parça atlatma) Ford araçlara yaptığı tüm montajlarda (kendi c Max aracı dahil) olduğunu, ve üretici firmanın bu konuya çözüm bulamadığını bana anlattı. Yeni takılan cihazda aynı soruna sahip olduğu için bende Ford Otosan onaylı ürün satan Şahsuvaroğlu servisine 10.09.2020 tarihinde şikayetimi ilettim.

Servis yetkilisi konu hakkında sorduğu kişi telefonda bu sorunun olduğunu ve bildiklerini söyleyince şaşırdı ve doğal olarak "peki ürünü satarken biz bu durumu neden müşteriye söyleyemiyoruz? " diye tepki verdi. Ürüne 5000 TL gibi yüksek bir ücret ödemeye karar verirken, kararımın en büyük sebebi cihazın bir Ford servisinde takılıyor olacak olması ve Ford Otosan onaylı bir ürün olmasıydı. Oysaki şimdi anlıyorum ki bu cihaz benim aracımla uyumlu değil, ya da sorunlu. 

Ford Otosan onay verdiği ürünleri eminim çok ince bir incelemeden geçiriyordur. Ben açıklaması hatalı ve ayıplı bir ürün aldığıma eminim. Hakkımı yasal olarak da arayacağım fakat öncesinde Ford Otosan dan gelecek geri dönüşü beklemek istiyorum. Ümit ediyorum ki kendisine inanan bir müşteriyi mağdur etmeyecektir.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
    Cem

Cevaplar

profile-icon Tulug 09 Ekim 08:37

Şikayetim sonrası yapılan tüm görüşmeler sonucunda Navvitech firması cihazı geri alacağını beyan etti. Teslim etmeye gittim. Cihaz ile birlikte takılan geri görüş kamerasını demonte ettirmek istemediğim için ücretini ödeyeceğimi beyan ederek anlaştık. Fakat firma son noktada kullanım kılavuzu ve garanti belgesini istedi. Bu belgeleri bulamıyorum. Sırf bu yüzden iadeyi durdurdular. Ayıplı ürün satıp geri alma işlemini bu bahane ile askıya almaları gerçekten çok zekice. Tebrik ederim.

profile-icon Tulug 22 Eylül 14:34

Satın aldığım ürüne ait faturayı bu mesaj ekinde bulabilirsiniz. Ayrıca şahsuvaroğlunda direksiyon ses açma tuşu için arıza talebim bulunmaktadır.

Ford Logo Ford 22 Eylül 12:22

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler