07 Kasım
#12921652

Ford Ayıplı Mondeo Tamir Etmiyor, İade Almıyor

2016 yılında sıfır Ford Mondeo araç satın aldım. Aracım garantisi devam ederken koltuk ısıtma ve soğutma arızası verdi. 09.02.2019 tarihinde Eskişehir Ford Otosan yetkili servisine arızanın yapılması için aracımı teslim ettim. Yetkili servis arızanın giderilmesi için gerekli olan parçaların ellerinde olmadığını, gerekli yazışmanın yapıldığını bildirerek beklememi söyledi.


Daha sonra Eskişehir Ford Otosan yetkili servisi parçaların ABD'den geleceğini bu yüzden zaman alabileceğini bildirerek beklemeye devam etmemi söylediler. Ford Mondeo aracımı 14.05.2019 tarihinde tekrar Eskişehir Ford Otosan yetkili servisine bıraktım. Eskişehir Ford Otosan yetkili servis Genel Müdürü D** Ş** bey parçaların ne zaman geleceği konusunda bir tarih veremeyeceğini söyledi. İyi niyetle beklemeye devam ettim.


17.10.2019 tarihinde Ford Otosan Müşteri hizmetlerinin 444 3 673 numaralı telefonundan M** hanım tarafımı arayarak aracımın tamirinin yapılamayacağı için Eskişehir Ford Otosan yetkili servisi tarafından iade süreci başlatıldığını bildirdi. Ve benden aracın satış senedinin Eskişehir Ford Otosan yetkili servisinde görevli S** hanıma WhatsApp üzerinden gönderilmesini söyledi. 07.11.2019 tarihinde Ford Müşteri hizmetlerinin 444 3 673 numaralı telefonundan M** hanım tarafımı arayarak araca sonradan koltuk ısıtma ve soğutma takılamayacağı için aracın iadesinin kabul edilmediğini söyledi. 2016 model Ford Mondeo araçta orjinalden koltuk ısıtma ve soğutma olduğunu ve arıza yaptığını bu arızanın giderilmesini, arıza giderilemiyorsa Tüketici yasasındaki seçimlik haklarımı kullanmak istediğimi söyledim.


2019 yılında 2016 model aracın yedek parçasının bulunamaması manidar.
12151 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun Madde 8'de ayıplı mal olarak kabul edilen Ford Mondeo aracım için ilgili yasadaki şu haklarımdan "misli ile değiştirilmeyi" kullanmak istiyorum.
Madde 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını
isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Levent Levent 2.676 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi07 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları