16 Eylül
#12613988

Ford Aydoğanlar Mağduriyeti

2018 model Ford Courier dizel aracımı 31.08.2019 tarihinde yetkili servise (Ford Aydoğanlar) bakım için bıraktım vites geçişlerinde sorun olduğunu beyan ettim garanti kapsamında şanzımanımı sökmüşler ve bir adet parçanın sorun yarattığını beyan ettiler bu parçanın stokta olmadığını ve yurt dışından geleceğini beyan ettiler buraya kadar her şey güzel asıl konu servis parçanın ne zaman geleceğine dair hiçbir şekilde tarih vermiyor ve Ford direk hattı da aynı şekilde parçanın ne zaman geleceğine dair tarih veremiyor hatta Ford direkt hattı müşteriye yanlış bilgilendirme yapmaktadır. Bunu geçtim 17 gündür dizel aracımı yetkili serviste yatırıyorlar bana ikame araç veremeyeceklerini söylemektedirler. 17 gündür mağdurum ve tarihin önü açık ne zaman parçanın geleceği belli değil.
Bu şekilde prestijli bir markanın Türkiye temsilciliğini yapan 2 kurumsal firma müşterisini çok kötü bir şekilde mağdur etmektedir.

Emre Emre 5.145 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi16 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları