18 Ağustos
#12452187

Ford Artık Bıkkınlık Verdi!

Mayıs 2018 tarihinde 0 olarak almış olduğum 2017 model Ford Fiesta 1.5 TDCİ Titanium aracımın arızalarından ve sevişin ısrarla araçta bir şey yok demesinden bıkkınlık geldi, ilk olarak aracımın sağ taraf ön ve arka camlarının sigortası attı ve serviste sigorta olmadığından 1 aydan fazla parça gelmesini bekledim ve adı Ford destek olan ama sadece şikayet dinleyen ve çözüm üretmeyen birime neredeyse yalvararak parçayı getirtmeyi başardım. Daha sonra araç dik rampalarda park edilip tekrar çalıştırılınca yağ basıncı uyarısı verdi ve araç düz zemine inince ışık söndü, servise gittim ve aracın bu arızayı hafızaya almadığı ve yağında Herhangi bir problemi olmadığı belirtildi, servis araçta hiçbir şey yok demesine rağmen araç aynı uyarıyı her yokuşa park etmemde vermeye devam etti, araçta sonra direksiyon problemi başladı ve servisten yine araçta bir şey yok cevabı aldım, direksiyondaki problem artınca ve yağ uyarısı devam edince aracı tekrar servise götürdüm ve araç akşama kadar serviste kaldı, aracın güç aktarma sistemi yazılımının tekrar yüklendiği ve yağ lambasının artık yanmayacağı söylendi ve direksiyonun normal olduğu söylenerek araç teslim edildi. Yazılım dan sonra bu seferde araç özellikle 2-3 ve 4. Viteslerde ayağı gazdan çekip yeniden gaz verince vuruntu yapmaya başladı, tekrar servise gidersem araç normal cevabını alacağımı bildiğimden artık Ford dan ümidi kestim ve bu şikayeti yazmaya karar verdim, herhalde bundan sonraki aşama mahkeme olacak diye düşünüyorum.

Suat Suat 5.942 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Suat21 Eylül

    Sayın firma yetkilisi, aracıma yetkili servis iniz tarafından yüklenen güç aktarım sistemi yazılımından sonra aracımın motorunda gaz pedalından ayağımı çekip tekrar gaz verdiğim zaman vuruntu oluşmaya başladı, ısrarla vuruntunun yazılım sonrasında başladığını söylememe rağmen çok bilmiş ustalarınız tarafından şanzıman kulağının değiştirilmesi gerektiği söylendi ve değiştirildi, araç servisten çıktıktan sonra tekrar aynı vuruntuyu yapmaya devam etti, bilginize.

  • Suat26 Ağustos

    Bugün servise gidildi, ne hikmetse defalarca normal denilen direksiyon dan gelen ses tespit edildi, bakalım sonuç ne olacak, arızayı garantiye sokmamak için neler yapılacsk., bir daha Ford mu? Asla, kapısından dahi geçmem.

  • Ford Temsilcisi19 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları