Ford Arıcın Motor Sorunu!

İrfan İrfan10 Haziran 2019 10:30

2017 model aracımla kazaya karıştım. Aynı tarihte Ford yetkili servisine giden aracım 6 + 1 ay sonra servisten çıktı. Bu süreçte Türkiye'nin en çok satılan ticari araçlarından biri olduğu iddia edilen aracımın motor tesisatı bir türlü üretilipte gönderilmedi. Yetkili servis defalarca parça talep mailleri attılar fabrika bugün yarın diyerek hem kendi yetkili servisini mahcup etti hem beni hem de markayı kötü ettiler. Bu nasıl bir marka bir tesisatı üretip göndermezler.

Ocak ayında Ford genel müdürüne sosyal medyadan ulaştım aracın değişimini talep ettim. Bu talebim üzerine aylardır üretilemeyen parça 3 gün içinde geldi. Yalan yanlış geldiğini tahmin ettiğim bu parça takılan aracımı teslim aldım. Neden yalan yanlış diyorum çünkü 1 hafta sonra eşim, kızım ve 10 aylık bebeğim şehirler arası yolda dağın başında kaldılar. Motordan duman çıkmış ve bir daha çalışmamış. Eşim bildirir bildirmez Ford çağrı merkezini aradım çekici geldi en yakın yetkili servise götürdü aracı. Yetkili servis 3 gün aradı hatanın nereden kaynaklandığını bu süreçte her aramamda ustalarımız araştırıyor dediler, sanki motoru baştan imal ediyorlar.

Sonrasında yetkili beni arayıp motor gelen bir hortumun iyi sıkılmadığını ondan hava yaptığı; bence düpedüz yalan olan şeyleri söyleyip aracınız hazır dediler. Neden yalan diyorum bir hortumun düzgün takılmadığını 3 gün arayan servis mi olur. Bence gelen tesisat yanlıştı motora da zarar verdi 2 gün doğru tesisatın gelmesini beklediler sonrada takip aradılar. Ben yolda kalma anında genel müdür beye hemen yazdım markanızda bir tek ben mi mağdurum yoksa herkes mi diye, haliyle bir rahatsızlık hasıl oldu. Tahminimce serviste parçanın yanlış olduğunu tespit edince hemen yenisi geldi takip tamam dediler. Motorda ne kadar zarar var hiç bilmiyorum. İşin acınası tarafı müşteri olarak kandırıldığımı düşünüyorum. Şimdi bir de 7 ay kullanamadığım araç için garantisi bozulmasın diye bir de bakım yaptırmam gerekiyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İrfan 18 Haziran 2019 08:38

Aracımı 6 ay boyunca serviste tuttular yok parça üretemedik yok gelmedi yalanın bini bir paraya sattılar bize sonra teslim aldıktan 1 hafta sonra yaptıkları iş patladı yolda kaldık şimdi de hiç oralı olmuyorlar müşteri mağdur olmuş olmamış hiç umurlarında bile değil. Şimdi de 12 ayın 7 sini servis te geçiren aracın bakımı geldi gidip bir dünya para vereceğiz bu aciz markaya bakım yaptıracaz. Ford yardımcı olmuyor mağdur ediyor.

profile-icon İrfan 10 Haziran 2019 11:43

Mağduriyetimizi yazıyoruz, telefonla arayıp konuşuyorlar herhangi bir çözüm de yok, kendinize güveniniz varsa cevabınızı buradan paylaşın herkes vizyonunuzu ve yaklaşımınızı görsün. Sadece mal satarken efelik yapmayın sonrasında da arkasında durun da görelim sizi. Laf a gelince koca Ford neresi koca.

profile-icon İrfan 10 Haziran 2019 11:35

Lütfen cevabınızı bu mecrada verin. Telefon arkasına saklanarak iş görmeyin.

Ford Logo Ford 10 Haziran 2019 10:31

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler