Ford Aracın Hatalı Olduğunu Biliyor Ve Çağırmıyor!

Burak Burak10 Ağustos 2018 20:35

2011 model Focus 1.6 Ecoboost 182 bg araç sahibiyim. Aracımın sürekli fan açtığını gözlemledim. Çok kısa mesafelerde bile fan açıyor. Su kabının kapağını açınca da patlama şeklinde bir basınç boşalması. Neredeyse su kaynatacak. Bunun üzerine konuyu araştırmaya başladım.

Öğrendiklerim karşısında şaşırdım. (bir Ford aşığı olarak)

Bu araçlarda soğutma sıvısının fazla ısınması sonucu buharlaşma oluyor ve soğutma sisteminde basınç artıyor. Artan basınçta ya su kabını ya da hortumlardan birini patlatıyor. Tabi bu durumda soğutma olamayan motor yatak sarıyor ve telef oluyor. Durumu erken fark edenler ise araçlarını çekici ile servise götürerek motoru kurtarmışlar ve servisler ise bu hatanın bu modellerde fabrikasyon hata olduğunu söylemişler ve soğutma sistemine gerekli modifikasyonu ücretsiz yapmışlar.

Bunun üzerine bugün bende aracımı Ankara Eskişehir yolundaki Otokoç'a götürdüm ve durumu izah ettiğimde aracımın modelini sorguladılar ve sorunlu olan seriden olduğunu işlemin garantiden yapılacağını beyan ettiler.

Tabi bunun üzerine şaşkınlığım yerine sinire bıraktı. Madem ki hatalı olduğu bilinen bir modeliniz var ve bu hata motor değişmesi gibi büyük sonuçlara neden olabiliyor neden araçları çağırıp düzeltmiyorsunuz. Almanya'da bununla ilgili bülten yayımlanmış ve bu araçlar geri çağrılmış. Siz neden çağırmıyorsunuz? (Avrupa'da yayımlanan bülten no. ETIS'de de 17s09)

Ondan da vazgeçtim. Bari araç rutin bakım için geldiğinde bilgilendirin ve düzeltin ama yok illa ki biz bunu fark edip biz mi gelmeliyiz? Hadi ben mühendisim anladım ama herkes benim kadar dikkatli olmayabilir.

Daha da kötüsü kış günü gece ailemle uzun yola çıktım diyelim gece giderken hortum patladı. Motorun mahvolmasından vazgeçtim gece yarısı ailemle uzun yolda ben ne yapacaktım?

Ayrıca aracımın değişecek parçaları salı günü gelecekmiş. Ben salı gününe kadar aracı korkumdan garaja çektim... Benim 4 günlük araçsız kalmamın bedeli ne olacak?

Dediğim gibi Ben bir Ford aşığıydım ama bu davranış Ford'un kafamdaki imajını bitirdi.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Ford Logo Ford 13 Ağustos 2018 07:46

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 08 Kasım 2018 12:31  

    Merhaba biz de Otosan dan ücretsiz parça değişim çağrısı aldık. Araç arızalı olmadığı halde servis bir gün sonra motor arızalı, inmesi gerek diyerek ücretli işlemler olacağı bilgilendirmesinde bulundu. Aracın kusurlu olduğuna yönelik tespit yapılacak, yasal işlemlerde size verilen bu belgeyi kullanmak istiyoruz, izniniz olursa. Ben de sizi mevcut süreçle ilgili bilgilendirip aynı durum sizin başınıza gelirse süreci ve evrakları sizile paylaşırım. Teşekkürler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler