sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Aracın Bijon Anahtar Uyumsuzluğu!

Ali Ali13 Mart 2019 19:39

Ford Kuga aracımın lastiği ilk kez hem de yağmurlu, trafiğin en yoğun olduğu İstanbul çevre yolunda patladı. Lastiği değiştirmeye başladığımda bijon anahtarının kafalara hatta diğer araçlardan bulabildiğim hiçbir anahtara uymadığını gördüm. Yol yardımı aradım gelip 60 TL karşılığında değiştirdiler ve bir çok araçta bu uyumsuzluk sorununun yaşandığını söylediler. Daha sonra bijon anahtarının 19 bijonların ise 20 numara olduğunu hatta mevcut hiçbir anahtarda bu numara lokma anahtarının bulunmadığını sadece fiyatı 450-600 TL olan özel lokma takımlarında olduğunu öğrendim.

Servis aracın garanti süresinin bittiğini ücretsiz değişimin yapılamayacağını, uzak doğudan gelen bijonların kullanıldığı Ford ve V***larda bu sorunun devam ettiğini, anahtara uyumlu bijonların değişiminin 950 TL olduğunu ücretsiz değişim için Ford Müşteri Hizmetlerini aramamı söyledi. Daha önceki olumsuz (lastik, stop lambası, akü) tecrübelerimden hiçbir çözümün getirilmeyeceği bilmeme rağmen Ford Müşteri Hizmetlerini aradım ve dahada olumsuz oldu. Yetkili bayan B***sorunlu bijonların değişimin garanti kapsamında olmadığı için mümkün olamayacağını söyledi.

Bunun garanti ile ilgisi olmadığını yanlış takılan bijon olduğunu söylediğimde lastik değişimleri sırasında bijon kafalarının benim bozmuş olabileceğim gibi komik bir bahane söyledi. Lastiğin ilk kez patladığını anahtarın bijonlara uymadığını İstanbul. Tic. Odasına şikayet için konu ile açıklayıcı rapor verilmesini istediğimde bunu vermelerinin mümkün olmadığı söyleyerek Ford müşteri hizmetleri çözümsüzlük ve memnuniyetsizlik unvanını bir kez daha Başarı ile aldı, servisten bu rapor verdirilmedi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ali 14 Mart 2019 20:48

Kullandığım Ford Kuga araçtan memnun olduğumun aksine değişik sorun ve isteklerden dolayı bir çok defa aramak zorunda kaldığım Ford Müşteri Hizmetleri tam bir çözümsüzlük ve memnuniyetsizlik örneği hatta insanları markadan kaçırmayı görev edinmişler. Son çare burayı aramak zorunda kaldığınızda sorununuza hiçbir çözüm bulamayacağınızı Ford adından beklediğiniz sorumlulukları hatırlamak bir yana sizi oyalamaktan, komedi bahanelerden ileri çözüm üretemeyeceklerini bilin. Araçta oluşan Lastik, stop lambası, akü, bijon ile ilgili sorunlar hiçbir çözüme kavuşmadığı gibi bu sayfalarda farklı konulardaki çözüme ulaşmayan aynı şikayetleri görünce tüketici olarak bu hiçbir fayda getirisi olmayan bu bölümün hala açık olma nedenini merak ediyorum. Ford marka ve imajına değer veriyor ve ileriyi düşünüyorsa onu zedeleyen, oyalamaktan başka işe yaramayan müşteri hizmetleri! Memnuniyetsizlik bölümünü en kısa sürede tasfiye etmeli veya ABD ve avrupadaki örneklerinde olduğu gibi bir adına yakışan örnek olacak tüketici memnuniyeti seviyesine getirmelidir.

Ford Logo Ford 14 Mart 2019 07:10

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

profile-icon Ali 13 Mart 2019 20:18

Kullandığım Ford Kuga araçtan memnun olduğumun aksine değişik sorun ve isteklerden dolayı bir çok defa aramak zorunda kaldığım Ford Müşteri Hizmetleri tam bir çözümsüzlük ve memnuniyetsizlik örneği hatta insanları markadan kaçırmayı görev edinmişler. Son çare burayı aramak zorunda kaldığınızda sorununuza hiçbir çözüm bulamayacağınızı Ford adından beklediğiniz sorumlulukları hatırlamak bir yana sizi oyalamaktan, komedi bahanelerden ileri çözüm üretemeyeceklerini bilin. Araçta oluşan Lastik, stop lambası, akü, bijon ile ilgili sorunlar hiçbir çözüme kavuşmadığı gibi bu sayfalarda farklı konulardaki çözüme ulaşmayan aynı şikayetleri görünce tüketici olarak bu hiçbir fayda getirisi olmayan bu bölümün hala açık olma nedenini merak ediyorum. Ford marka ve imajını zedeleyen müşteri hizmetleri! Memnuniyetsizlik bölümünü en kısa sürede ABD ve avrupadaki örneklerinde olduğu gibi bir adına yakışan örnek olacak tüketici memnuniyeti seviyesine getirmelidir.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler