05 Kasım
#12904124

Ford Aracımın Değişimini Talep Ediyorum!

34 ****2 plakalı aracı iki yıldır kullanıyorum Ford gibi çok satan güvenilen bir marka ile sorun yaşamayacağımı düşünerek yıllardır Ford araçları kullanıyordum ve memnundum şu anda da şirketimin bünyesinde özel ve şirket içi kullanılan birçok Ford ticari ve binek aracım var. Ama iki yıl önce Mondeo aracıma model yükselttim 2016 model Titanıum 2000 motor dizel otomatik 60000 km garantili araç aldım. Kısa bir süre sonra aracın motoru su eksiltmeye başladı aracı servise getirdim aracın motorunu revize ettiler komple motor yapıldı. Bundan çok kısa bir süre sonra şanzıman arızası verdi parçaları değişti tekrar şanzıman hatası verdi yağını değiştiler sonra motor yağ akıtmaya başladı tekrar gittim yaptılar aldım aracı sonra araç çalışmamaya başladı bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sonra yağ eksik uyarısı vermeye başladı tekrar servise gitti reset attılar bir gün sonra yine aynı oldu araca binmek hiç nasip olmadı.
Dün Pazar günü araçla evden çıktım yaklaşık 25 km sonra araç yine bozuldu 100 km'nin üzerinde giderken otobanda araç gaz kesti birkaç saniye sonra araç istop etti.Allah'tan direksiyon kilitlemedi aracı yavaşlatıp frenle sağa çektim marşa basınca 1,2 saniye basıp kendiliğinden bırakıyordu marşı 444 36 73'u aradım 3 saat sonra kadar bana çekici geldi aracı aldı gitti.Araç garantili olduğu için tekrar tüm bakım tamirlerin olduğu yetkili servise çekildi ve bugün saat 17:00 de beni aradılar tekrar aracın motor arızası verdiği söylendi.
Zinciri daha önceden değişmişti motor yapıldıktan yaklaşık 10000 km sonra dün aracın zinciri sıyırdı dediler motor yine arıza verdi bununla beraber ilk söylediğim arızalar yağ eksik diye uyarı vermesi çalışmaması gibi sorunların üzerine bu eklendi ve araç şu an serviste araca binmeye korkuyorum hayatımı güvende hissetmiyorum araç yolda istop ediyor yolda bırakıyor her an başıma bir olay gelebilme ihtimali var ve de geldi yolda kaldım.
Son görüşmelerimizde araç iadesi için yarın tamire gittiği servisten iade formu düzenlenecek aracı teslim almak kullanmak kesinlikle daha önce böyle bir sıkıntı yaşamadığım için sorunumu ilk olarak Ford Otosan ile paylaşacağım talebim kabul edilmezse ilk bütün Ford araçlarımı satıp Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.Tüm hukuki haklarımı kullanacağım bana ayıplı ürün satıldı ve ben bu araçtan hiç memnun değilim aracıda satamıyorum utanıyorum alan kişi aynı sorunları yaşayacak veya satamayacağım zaten.

Ahmet Ahmet 1.384 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi05 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler