Ford Aracımın Arızasının Giderilmemesi ve Mağdur Edilmem

Gökhan Gökhan15 Ekim 09:45

Ford transit minibüsümü edbul sistemsel arızadan dolayı 09.10.2020 tarihinde müşteri hizmetlerini aradım Diyarbakır Bağlar'da ki Ford servisine yönlendirildim servisle irtibata geçip aracı 10.10.2020 tarihinde servise götürdüm ellerinde parça olmadığını sipariş edeceklerini ve parçanın en geç salı günü geleceğini ve aracı çarşamba günü teslim edeceklerini söylediler salı günü servisi aradığım da parçanın çarşamba günü gelip perşembe günü aracı teslim edeceklerini söylediler.

Bugünde aradığımda parçanın cuma günü geleceğini söylüyorlar, hep oyalıyorlar. Aracım ticari araç 6 gündür mağdur ediliyorum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Buradan yetkililere sesleniyorum servislerdeki hizmet kalitesi sıfır 30 yıldır Ford minibüsten şaşmadım ama bu saatten sonra Ford adı altında hiçbir araçla im olmaz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ford Logo Ford 15 Ekim 10:30

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler