15 Mayıs
#11974648

Ford Aracımda Fren Sertleşmesi Sorunu!

Ford Connect 2010 1.8 TDI 110Ps aracım yoldayken fren bir anda sertleşti sanki kilitledi ve fren tutmamaya başladı hızım yavaş olduğu için el freni ile durabildim fakat eğer hızlı gitseydim şu an belki de ben, yanımdaki kişi ve çarpmış olacağım araçtaki kişiler ölümle sonuçlanabilecek bir kazaya karışabilirdik. Yolda giderken frenin sertleşip tutmaması affedilebilir bir arıza değildir. Biz 9 senedir aracımızı kullanıyoruz ve her arızada servise götürüyoruz ve güvencimiz bu durumla yerle bir oldu.


Şu an aracımı yine Ford servisine bıraktım ama bu zamana kadar tavsiye ettiğim firmaya güvenimiz kalmadı ölüm tehlikesi atlattıktan sonra bitti. Eğer bu tüm Ford Connect marka araçlarda olabilir anlamına da gelebilir. Sonucu ölümle sonuçlansaydı ne olacaktı kim hesap verecekti. Böyle bir araç arızasının kabul edilebilir yani olmadığından hayatımızı ölümle getiren bu durumu şikayet ediyorum. O an ki korkuyu yaşadıklarımı yaşayabilen anlar dünden beri elimiz ayağımız titriyor.

Sefa Sefa 8.381 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sefa15 Mayıs

    Firmanızın servisi aradı ve fren vahum pompasıyla westin haos hortumu değişmesi lazım dediler ve fiyat söylediler ve sadece bu kadar. Çok şükür kaza olmadığı için midir bu rahatlık. Bundan önce de kaç tane araç değiştirip kullanmışızdır ilk defa Ford marka araçta sorunlar yaşadık her sene bir arıza sürekli aracın arıza masrafının ödeme taksiti bitmeden yine bir arıza ve bu arıza hayatımla sonuçlanabilirdi millet araçlarıyla yüz bin kilometreler yapmışken aracımız 82 binde ve bu kadar arıza olması ve ölümle sonuçlana bilecek en son ki arıza o zaman bu aracı alın hata var deyin değiştirin başka bir şeyle aldığımızdan beri aracı o zamanki aldığımız fiyat kadar arıza parası ödedik resmen parasında olmadık hiçbir zaman olabilir dedik geçtik ödedik Ford markasına güvendik ama son yaşanılan bu olay bizi etkiledi ve psikolojik açıdan bu olayı bize nasıl yaklaşılacak yaşayıp görüceğiz.

  • Sefa15 Mayıs

    Her arıza olduğunda servise götürüyoruz ve tüm kayıtlarımızda orada mevcuttur. Firmanızın müşteri memnuniyetini göstermek için ne yapacak merak ediyorum. Eğer hızlı gidiyor olsaydım şu an bu şikayetimi yapamıyor belki hastanede ya da ölümle sonuçlanan bir kazaya karışmış olabilirdim. Tekrar o araca binmek beni psikolojik açıdan kötü etkileyecek acaba fren tekrar basmaz ise diye 9 senedir memnun olduğun Ford markasından ilk kez korkar oldum ve bu da ölüm tehlikesi atlattığım için. Bu olayın takibini bırakmayacağım canımı hiçe sayan bu olayı gerekirse avukata verip işlem yaptıracağım ama şu an Ford firmasının nasıl yaklaşacağı, müşteri memnuniyeti, hayatımıza mâl olabilecek durumu nasıl yöneteceğini görmek istiyorum.

  • Ford Temsilcisi15 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler