Ford ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Muhammet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Ford Aracım, Parça Eksikliği Sebebiyle Serviste Yatıyor. İkame Araç Verilme

1.740görüntüleme
Muhammet
Muhammet 09 Kasım 2020 20:11

2015 model Ford focus aracımla ufak bir kaza yaptım. Garantili ve orijinal parça olsun diye onarımı için 24.10.2020 tarihinde Tekirdağ Volkan Oto yetkili servisine götürdüm. Arka kapı camı ve Kelebek camı Otosan'ın elinde olmadığı için yurt dışından geleceğini, gelme tarihinin kesin olarak belli olmadığını söylediler. Ford gibi bir marka, satışını yaptığı bir aracın Kelebek ve kapı camını yedekte bulunduramaz mı? 15 gündür beklemedeyim daha ne kadar bekleyeceğimi bilmiyorum. Ford fayda ''Ford lifecard sahiplerine; yetkili serviste 5 iş gününü aşan onarımlarda ikame araç verilir'' denmesine ve aracım 15 gündür hala serviste olmasına rağmen ikame araç verilmemiştir. Eksik parçaların bir an önce temin edilmesini, aracımın onarımının bitirilerek mağduriyetimin giderilmesini, onarımın bitmesine kadar Ford fayda dan yararlanıp ikame araç verilmesini rica ederim.

Gelişme
Gelişme

25 Kasım 2020 20:27

Ufak bir kazadan dolayı Ford focus aracımı 24 ekimde Tekirdağ Volkan Oto Ford yetkili servisine bıraktım. Bugün yani 25 Kasım olmasına rağmen arka kapı camı Otosan ' ın elinde olmadığı için aracım hala serviste bekliyor. Tahmini geliş tarihi de 3 Aralık gibi gözüküyor. Daha önce de 19 kasımda geleceğini söylemişlerdi. Orijinal olması için aracımı servise bıraktım ama çok mağdur oldum. 1 ay oldu en azından ikame araç vermeleri lazımdı. Parçanın temin edilerek aracımın bir an önce teslim edilmesini, parça gelesiye kadar tarafıma ikame araç verilerek mağduriyetimin giderilmesini rica ederim.

Ford Logo
Ford10 Kasım 2020 10:03

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Muhammet
Muhammet25 Kasım 2020 20:04

Sorunuma çözüm bulunulmadı hatta tarafıma herhangi bir dönüş bile yapılmadı.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler