08 Eylül
#12554274

Ford Araç Boya Atması Ve Hatasını Kabul Etmeyen Servis!

2016 model Ford Focus aracımın arka bagaj kapağı iç kısımda boya atması sonucu Ankara Ford Tanoto kaporta bölümüne götürdüm. Daha önce de aynı bölgeye yakın bir yerde boya atması yapmıştı ve bagaj kapağının sökülmesine gerek kalmadan o bölge lokal boyanarak onarılmıştı. Fakat ne yazık ki farklı yerlerinden boya atmaya başladı. Tan Oto'daki M**** hanım sağ olsun çok ilgilenerek aracın ekspertizini yaptılar araçta herhangi bir boyalı değişen olmadığını aynı şekilde mekanik kısım da ekspertiz yaparak kusursuz olduğunu onayını verip Ford genel merkezine şikayetimizi iletti. Genel müdürlüğe kesinlikle boyanmasını kabul etmediğimizi (çünkü bagaj kapağı sökülmesi gerekiyor bu da satarken ekstra bir değer kaybına sebebiyet) aracın değer kaybını tarafımıza ödemesini talep ettik. Yaklaşık 10 gün sonra 4443673 Ford genel müdürlüğünden laubali biri tarafından aranmam sonucunda gelen komedi ötesi cevap şu şekildeydi. Aracın dış etkenler sonucu bu hale geldiği ve sadece boya onarımı yapılabileceği cevabi geldi özellikle boya istemediğimizi söylemiş olmamıza rağmen. Dış etkenler dediği yer aracın neredeyse iç kısmi olduğunu anlayamamış galiba teknik heyetleri! Ford Otosan atamadıkları boyanın suçunu ne zamandan beri dış etkenlere bağlar oldu. Dışarı değil orası mantıklı bir cevabınız var mı dememe rağmen sürekli ezbertilmiş gibi aynı cümleleri kuran bilgisiz bir müşteri temsilcisiyle de ancak bu kadar anlaşılabilirdi zaten. Resimleri de yüklüyorum siz taktir edin hatalının kim olduğunu ve mal alırken öyle karar verin. Bundan sonraki süreçte her türlü yasal hakkıma başvuracağımdan emin olabilir Ford Otosan. Kusurlu mal satıp arkasında durmayan gereksiz bir firma kendileri. Başınız ağrımasın istiyorsanız. Daha da ne alırım ne de aldırırım. Mahkeme de görüşmek üzere esen kalın.

Volkan Volkan 1.362 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Volkan09 Eylül

    Çözüm odaklı olmayan bir firmaymış hakikaten. Şikayet.com a yaptığımız sonucunda bilgilendirme amaçlı aramışlar beni. Verilen kararın nihai karar olduğunu söylediler sadece. Tek talebim kararınızın mail olarak atılması diyorum kurum içi kararlarını yazışmalarını hızlı bir şekilde veremiyorlarmış. Alt tarafı aldığınız nihai kararın mailini atacaksınız. Dava sürecini yavaşlatmak içinde ellerinden geleni de yapıyorlar ama ne yazık ki hakkımız olanın peşini de bırakmayacağımı buradan iletiyorum. Saygılarımla.

  • Ford Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları