sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Araç Bakım Fiyatlarının Aşırı Yükseltilmesi

Günay Günay06 Eylül 00:51

2016 Model Ford Focus1.5 TDCİ powershift araç sahibiyim. Aracımın bakımlarını düzenli olarak Ford yetkili servislerinde yaptırmaktayım. Aracımın 90000 km bakımı için fiyat aldığım 3 Ford yetkili servisi de 2700 TL civarında fiyat verdiler. Buna istinaden randevu oluşturmak istediğimde, yoğunluk nedeniyle 10-12 gün sonrasına randevu verebileceklerini belirttiler. Randevu tarihinde servise gittiğimde: son 10-15 günde yedek parça fiyatlarına gelen zamlar (%10-15 zam yapılmış parçalara) nedeniyle bakım fiyatının 3400 TL olduğunu belirttiler. Fiyatın tarafıma 2700 TL (bakımlarımı sürekli serviste yaptırdığım için %15 indirimle 2300 TL olacaktı) olarak bildirildiğini söylediğimde: kendilerine Ford Otosan'dan gönderilen fiyatları uyguladıklarını söylediler ve 3400 TL (%15 indirimle 2900 TL) üzerinden işlem yapacaklarını belirttiler. Aracım garanti kapsamında olduğu için bakımımı bu yüksek fiyattan ve başta bana söylenenden 600 TL fazla ödeyerek yaptırmak zorunda kaldım. Ford'un bu fiyat politkasının bende yarattığı algı ve hissiyat şu oldu:

1. Sürekli Ford yetkili serviste bakım yaptıran biri olarak; bu yüksek fiyatlarla artık yetkili serviste bakım yaptırmam mümkün değil. Zaten bu zamları yaparak, Ford da bizi, özel servislerde bakım yaptırmaya zorluyor veya yönlendiriyor. 2. Tarafıma geç ve ileri tarihli bir randevu verilmesinin nedeni olarak; Türkiye'de birçok kapanan Ford yetkili servisi olduğu bu nedenle açık olan servislerde yoğunluk oluştuğu bilgisi tarafıma verildi. Bana 10-12 gün sonrası için randevu verildi ve bu 10-12 günlük sürede Ford fiyatı 2700 TL'den 3400 TL'ye çıkardı. Ford'un yetkili servis sayısının az olmasının bedelini müşteri olarak ben ödemiş oldum. 3. Yapılan zammın nedenini sorduğumda: döviz kurundaki artış ve ÖTV vergisindeki artış gerekçe gösterildi. Özellikle ÖTV vergisindeki artışın yedek parça fiyatlarına nasıl etki ettiğini anlayabilmiş değilim.

Sonuç olarak: her ne kadar bakımlarını sürekli olarak yetkili serviste yaptıran bir kişi olsam da; bu fiyat düzeyleri ve bu zamlarla, bakımlarımı artık yetkili serviste yaptırma gücüm ve olanağım kalmamıştır. Ford, kendi eliyle sadık müşterilerini özel servislere (merak edip araştırdım, yetkili serviste indirimli 2900 TL ödediğim bakımın özel Ford servisindeki fiyatı 1300 TL) yönlendirmektedir. Bundan sonra Ford marka araç almayı da ne yazık ki düşünmüyorum. Umarım bu yazdıklarım; Ford'un, sadık müşterilerinin kıymetini bilmesine ve gönüllerini almasına katkısı olur.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Günay 11 Eylül 15:22

Değerli Ford, şikayetim ile ilgili yapmış olduğunuz geri bildirimde "bizde böyle." anlamına gelen genel açıklamalar yaptınız ve bana bir çözüm sunmadınız. Markanıza acizane tavsiyem şudur: Müşteri Hizmetleri Yönetimi (CRM-Customer Relationship Management) kavramını yeniden okuyup, markanızın CRM süreçlerini yeniden gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Keza CRM süreçleri, sadık müşteriler kazanmak adına yürütülen süreçlerdir. Şikayetimle ilgili süreçte Ford ile yaşadığım deneyim, beni Ford markasından uzaklaştırmıştır. Sürekli Ford servislerini kullanan sadık bir müşteri olarak beni kaybettiğinizi ifade etmek isterim. Sadık bir müşterinin kaybının maliyetini sizlere yeniden hatırlatmak isterim. Sadık bir müşteri, yeni bulacağınız (ki bulabileceğinizin garantisi yok) müşterilerden çok daha değerli ve kazançlıdır. Bu süreçte Ford markası olarak bana herhangi bir çözüm sunmadığınız gibi, aksine, sadakatimi ciddiye almayan hatta cezalandıran bir tutum sergilediniz. "Bizde böyle." cevabı bir çözüm değildir. Ford'un sadık müşterilerine karşı sergilediği bu tutumun takdirini kendilerine bırakıyorum. CRM faaliyetlerinin müşteri kaybetmek için değil, kazanmak ve elde tutmak amacıyla yürütülmesini gerektiğini yeniden hatırlatmak isterim. Saygılarımla

Ford Logo Ford 07 Eylül 08:22

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler