22 Haziran
#12152038

Ford 6 Aylık Sıfır Courier'de Bu Kadar Arıza Olur Mu?

2018 yılı aralık ayının son günlerinde sıfır olarak aldığım Courier marka araçtan adeta tiksinti geldi. Aracım henüz 200 km. Dolaylarındayken motor arıza ikazı nedeniyle servise gittim. Bir hafta sonra arka iç lambadan su damlaması nedeniyle servise gittim. Araç 500 km. Dolaylarındayken bu kez yağ değişim ikazı verdi. Nasıl olduysa araç yağı bozmuş. Bir de bu nedenle servise gittim. Ardından araçla uzun bir yola çıktım ve adeta delirdim. Çünkü en küçük yokuşta araç yığılıp kalıyor. Bir araç bir anda 6. Vitesten 2. Vitese düşmek zorunda kalır mı? Öyle ki çoğu kere araç durup kalacak sandım. Bununla beraber 700 km. Lik yolu tam 1.5 depo yakıtla ile zor bitirdim. Halbuki aynı yolu, **** markalı bir önceki aracımla sadece yarım depo yakıtla gidiyordum. Arada bu kadar fark olabilir mi? Şu anda aracım 1200 km. Dolaylarında ve yine motor arıza ışığı yandı. Hem aşırı yakıt tüketimi hem yokuşta aşırı yığılma ve hem de yeniden yanan motor arıza ikazı nedeniyle tekrar servisin yolunu tutacağım. Aracı mümkünse iade etmek, değilse değiştirmek için başvuracağım. Kabul etmezlerse dava açacağım. Tabi aynı mücadeleyi sosyal medyaya da taşıyacağım.

Serdar Serdar 16.466 Okunma 2
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serdar26 Haziran

    Aralık 2018 yılının son günlerinde sıfır bir couruier aldım. Almaz olaydım. Aracım şu anda 1500 km. Dolaylarında... Bu kısa süre içerisinde 3 kez motor arıza ışığı yandığı gerekçesi ile ( ikisinde motor yağı bozulmuş, nasıl oluyorsa! ),1 kez tavandan su damlattığı gerekçesi ile,1 kez yokuşta yığılıp kaldığı gerekçesi ile ve 1 kez de normal araçtan yaklaşık 3 kat fazla yakıt tükettiği gerekçesi ile servise götürdüm. En son 26 Haziran 2016 tarihinde, aşırı yakıt tüketimi, yokuşta yığılma ve motor ikaz ışığının yanması sebebiyle götürmüş olduğum Aksaray Ford Gelişim Yetkili Servisinde tam bir fiyasko ile karşılaştım. Adamlar aracı servisten dışarı bile çıkarmadan aşırı yakıt tüketimi ve yokuşta yığılma sorununu çözdüler! Nasıl yaptınız diye sorunca '' Fabrikasyon eksikliği olan yazılımı güncelledik, kalibrasyon yaptık. Artık sorun olmaz.'' dediler. Ama her ihtimale karşı da '' Aracın km si henüz düşük. Bir 5-10 bin km. Ye kadar araç çekmeyebilir, aşırı yakıt tüketebilir'' dediler. Yani adamlar beceriksizliklerinin kılıfını da hemen hazırladılar. Tabi sonuç benim beklediğim gibi oldu ve araç servisten çıktığında motor arıza ışığı sönmüş ama yokuşta yığılma ve aşırı yakıt tüketimi sorunu hala devam ediyordu. Bunun üzerine Ford Otosan yetkilileri ile görüştüm. Olanları tek tek anlatıp, araçtaki sorunun hala devam ettiğini, firmalarının kusurlu üretimleri nedeniyle 6 ay gibi kısa bir sürede aracımın 6 defa servis gördüğünü ve satmak istediğimde bu durumun benim aleyhimde büyük bir sorun teşkil edeceğini ve bu nedenle araçlarını iade etmek ya da emsali ile değiştirmek istediğimi belirtmeme rağmen bana bir sürü gazel okudular. Benimle yakın tarihlerde 4 arkadaşım daha farklı modellerde sıfır araç aldı. Ama ne hikmetse benim aracımın haricinde kimsenin araçlarında sıfırlıktan kaynaklanan en ufak bir sorun çıkmadı. Ama ben aptalca gerekçe ya da iddialardan dolayı gönül rahatlığı ile aracımı kullanamıyorum. Ford ile tanıştığımdan bu yana memnun kaldığım tek bir şey; aracımı aldığım Muş ilinde bulunan Ford Gezenler Yetkili servisindeki insanların ilgisi alakası. Kalan her şeyi at çöpe. Benim gibi kusurlu araç sorunu yaşayan arkadaşlara buradan sesleniyorum. Ben şu anda aracımı kullanmıyorum ve bu firmayı kesinlikle mahkemeye vereceğim. Herkes hakkını arasın, hatta birlikte hareket edelim. Sosyal medyada, insanların forddan uzak durmalarını sağlayacak ve insanları mahkeme yolunda birlikte hareket etmeye çağıran bir grup kuracağım. Bedeli ne olursa olsun bu işin peşini bırakmayacağım.

  • Ford Temsilcisi24 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları