28 Mart
#11773401

Ford 2018 Model Courier Aracımdan Ses Geliyor!

01.02.2019 tarihinde Ford çetaş Mimaroba'daki bayiden aldığım aracım 89 km garip bir ses çıkarmaya başladı. Bu ses pedallarda da titreme yapmaya ve zamanla sesin uzun sürmesi sebebiyle ilgili aracı aldığımız servise götürdük. Serviste ilgilen S*** bey böyle bir sesi ilk defa duyduğunu ve bu zamana kadar hiç şikayet gelmediğini söyledi (Bu süreçte aracımın lastiği de sebepsiz bir şekilde patladı herhangi bir materyal olmamasına rağmen bunun içinde 15 gün lastiğin gelmesini bekledik) . Aracın Otosan'dan mühendislerin ve fan üretici firmadan mühendislerin geldiği ve araçta herhangi bir sorun olmadığı ancak yine fanı değiştirdiklerini ama bu sesin 2018 model araçlarda da olduğunu ve bu sesi böyle çekmemiz gerektiğini ilettiler (Daha kibar bir biçimde).


Ancak ses o kadar kötü ki arabayla yolculuk yapmak işkence hali almaya başladı. Aracın değişimi için başvurduk sonuçta bize göre araç hatalı. Aracın eksper için 3-5 fotoğrafını çekip gönderdikleri eksperden de ilgili kişinin B*** bey olduğunu öğrendiğim kişi aracın değişimine izin vermediği araçta bir problem olmadığını söylemiş. Sevgili B*** bey mümkünse araçla gelin bir gezin de ondan sonra karar verin olur mu öyle oturduğunuz koltuktan olmuyor bunlar üstelik sattığınız ürünün de arkasında durun. Otosan'a kaç kere telefonla aramama rağmen dönüş yapmadı umarım bu yazdıklarımdan sonra dönüş yaparsınız.

Tuğba Tuğba 7.024 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi28 Mart

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler