Ford 2015 Focus Baskı Balata Problemi

Serkan Serkan1 yıl önce

Mimarsinan Çetaş Ford bayisinden aldığım 34** plakalı aracımın baskı balatasından gelen tuhaf seslerin tespit edilmesi için servise yapmış olduğum başvuru neticesinde aracıma açılan kayıtta da sabit görülmek üzere baskı balatanın değişimi gerektiği bunun kronik bir problem olduğu Otosan'ın bu sorunu giderdiği zaman kayıt açılan araçların yetkili servise çağrılıp sorunsuz olan yedek parça ile değiştirileceği tarafıma bilgi verilmiş olup, geçen uzun zamanın ardından hiçbir şekilde servise davet edilmediğimi! Birçok aracın benzer mağduriyetlerinin giderildiğini... Benim aracımın da bu sorununun çözülmesini gerekli işlemlerin Ford Otosan markasına yakışır şekilde, sürekli olarak tercih ve tavsiye ettiğim Mimarsinan Çetaş Ford yetkili. Servisine en kısa zamanda davet beklediğimi tarafınıza bildirir mağduriyetimin en kısa zamanda giderilmesini rica ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Serkan 1 yıl önce

Öncelikle şikayet kaydımı oluşturduğum 48 saatlik süre içerisinde Mimarsinan Çetaş Ford bayiisi yetkilisi tarafından aranarak müsait olduğum 24/11/2018 cumartesi gününe randevu kaydım oluşturulduğunu belirtmek isterim. Servis ve servis yetkilileri ile alakalı bir memnuniyetsizlik söz konusu değilken! Otosanın baskı balatadaki sesi video kaydı olarak istemesi aracın %40 lik bir rampada durdurulup o sesi yakalamaya çalışılması tam bir rezalet hele bir de benim aracımdaki gibi ses o gün şansınıza gelmediyse %95 lik ömrü olan baskı balata %20 civarlarına bir anda gerilediyse aracınız in çekişi bir anda düştüyse gerisini siz düşünün... Servis personelinin yapması gereken buydu evet doğru ama Bu rezaleti Otosan doğuruyor servis yetkilisi değil. Şimdi benim aracım fabrikasyon baskı balatası ile uzun yıllar ve uzun kilometreler kullanılacak durumda iken ses yapmasından rahatsız oldum (kendim kaşındım) gittim kendi elimle arabamın balatasını bitirmeleri için otosanın eline verdim. Yazıklar olsun kaydı açılan aracın video kaydını isteyen zihniyete yazıklar olsun sorunu daha büyük sorun haline getiren yetkililere... Bu şikayeti okuyan herkese sesleniyorum her kalkış anında ses sürekli Geliyorsa götür arabanı ama arabanın içinde sende ol eğer arada bir geliyorsa çekişinde kavramasında sıkıntı yaratmıyorsa bırak kalsın o arabayı sen en az 10 sene o baskı balatayla kullanırsın.

Ford Logo Ford 1 yıl önce

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler