03 Nisan
#11797257

Ford 1.5 Ecoboost Motor Arızası!

2015 Ford Mondeo 1.5 ecoboost aracım düz yolda 110 km hızla giderken birden motor arıza lambası yandı ve araç silkelemeye başladı. Sağa çekince de stop etti. Araç çekici ile servise çekildi. Motorda arıza var diye motor söküldü. Motorun içinde bir parça aşına aşına kırılıp motora girmiş ve epey zarar vermiş. Yeni teknoloji 3 yıllık bir motorun nasıl olur da içeride bir parçasının kırılabileceği, burada mekanik bir hata veya problem olduğunu, bunun araştırılması gerektiğini anlatmama rağmen Ford yetkilileri işi yokuşa sürüyor. Aracın bir üretim hatası veya kronik sorunu var mı acaba diye araştırmak ve bu sorunu düzeltip müşteri memnuniyeti kazanmak yerine, "Arıza tespit edildi ve onarım reçetesi çıkarıldı. Araştırmaya gerek görülmedi" diyerek 37 bin TL'lik fatura çıkarıyorlar. Arıza tespit edilemezse mühendisler bakıyormuşmuş. Böyle saçma bir ifade olabilir mi? Çözüm getirilmez ise konuyu tüm sosyal platformlarda ve dile getirip konuyu mahkemeye taşıyacağım. Yıllardır Ford kullanan birisi olarak güvenim sarsıldı.

Ömer Ömer 16.637 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ömer02 Mayıs

    Arkadaşlar, Ford bu süreçte çözüme yönelik hiçbir adım atmadı. Sürekli süreci dolandırıp bıktırma politikası uyguladı. Servis raporunda aşınarak kırılan parçadan bahsetmemek için 40 takla atılmış. Ama kırılan parçanın fotoğrafları ve servis formları elimizde var. Yabancı forumlarda ve Youtube.com de aynı aracın aynı parçayı kırdığı veya aşındırdığı ile ilgili birçok video ve Yazı var. 60 bin km de bir aracın motorundaki parça nasıl olur da kırılır? Son durum:Servisin de eline değen her parçayı değiştirmeye kalkması ve yüksek bedeller çıkarması sebebiyle aracı özel serviste tamir ettirdik. Tabi bize 10 bin TL'ye patladı bu iş. Elimdeki evrakları avukata verdim. En yakın zamanda, Ford a dava açacağım.

  • Ford Temsilcisi03 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları