2017 Ford Transit Garanti Sorunu

Birol Birol08 Şubat 00:55

2017 model Ford transit okul taşıtı alalı iki hafta oldu aldığıma alacağıma pişman ettiler... Ankara yetkili servis Tan Oto , ana bayii Otokoç ve 444ford. Aralarında bir üçgen oluşturmuşlar garanti adı altında daha doğrusu garanti dışı diyerek insanları maddi manevi zarara uğratıyorlar. Çözüm odaklıyız diyorlar ama içi boş.

Aracım garanti kapsamında arıza ışığı yandı ve yetkili servise başvurduk sorunun kalitesiz edbulu olduğu ve deposunun temizlenip sıfırlama yapılacağı ve bu işlemin garanti dışı olduğunu belirttiler peki yapın dedik 420₺ ödedik aracı sorunsuz teslim aldık. Araç ertesi gün tekrar arıza ışığı yaktı tekrar servise başvurduk bu kez edbulu şamandırası arızalı garantiden değiştireceklerini söylediler amma velakin iki saat sonra aradılar ve garanti ret verdi dediler 5000₺ para istediler ve bir önceki kalitesiz edbulu kullanılmasından kaynaklandığını söylediler.

Şimdi el insaf be kardeşim. Bir gün önce sorunsuz sıkıntısız teslim aldığımız ve aracın deposunda servisin doldurduğu edbulu varken arıza açmasını nasıl oluyor da önceki edbulu'dan kaynaklandığını iddia ediyorsunuz diye sorarlar adama. Sonraki süreç mahkeme ile devam edecek ama bir daha Ford mu, asla.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Ford Logo Ford 10 Şubat 07:41

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 ford) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A. Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Memduh 13 Şubat 09:31  

    çözmek için değil arizali kismi garanti kapsamın dışına cikarmak icin çalışıyorlar. ben de mahkemeye basvuracagim.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler