09 Ağustos
#12411586

2017 Ford Transit 14+1 Dizel Partikül Dpf Sorunu

2017 Model Ford Transit aracımı sıfır olarak satın aldım. Aldığım zamandan beri belli periyotlarla aracımın dizel partikül filtresi tıkanıyor. Aracım 1 yıldır uzun yol çalışıyor. Ortalama hızı yaklaşık 45km. Buna rağmen dizel partikül tıkanmaya devam ediyor.


Bugüne kadar çeşitli modellerde Ford marka araçları kullandım, fakat Transit gibi sıkıntılı bir araçla karşılaşmadım. Araç sıkıntılı olduğu için ve ASF yetkili servisi çözüm üretemediği için artık Ford marka araç almayacağım. Ayrıca ** marka aracım da var. Aynı istasyondan alıyorum akaryakıtı.** ’te herhangi bir problem yok. Ford Transit aldığım için pişmanım. Bir daha kesinlikle Ford transit almayı düşünmüyorum. Ford’un bu kadar sıkıntılı bir araç yaptığı için şikayetçiyim. Ürettikleri aracın problemini çözemiyorlar.

Sadettin Sadettin 6.681 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sadettin21 Ağustos

    2017 model Ford Transit 14+1 minibüsü sıfır km olarak Ford bayinden aldım. Aracı kullandığım 2 yıl süre içerisinde yaklaşık 15 defa dizel partikül filtresi dpf arızası verdi ve Yetkili servis olan asf otomotive götürdüm. Bü süre içerisinde aracı kullanamayarak ekstra maliyete katlanmak zorunda kaldım. Araç şu anda uzun yolda çalışıyor. Uzun yolda çalıştığı ve yorulmadığı halde bu arızayı veriyor. En son olarak 08.08.2019 günü dpf arızasından dolayı aracı servise götürdüm ve ilk olarak ücretli işlem yapmak istediler. Sonrasında ise garantiden arızayı giderdiklerini söyleyerek aracı teslim ettiler. Aracı servisten teslim aldıktan sonra yaklaşık 200 km yol yaptım ve aynı arızayı tekrar verdi. Şu anda garantiden işlem yapmayacaklarını ve ücret talep ettiklerini belirttiler. Sonuç olarak transit model araçlarda kronik olarak dpf arızası bulunmaktadır. Kusurlu olarak tarafıma Ford tarafından satılan aracın değiştirilmesi için gerekli mahkemelere başvurup, yasal süreci başlatacağım.

  • Ford Temsilcisi09 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları