sta-1-hoverYetersiz Çözüm

2016 Ford Transit Motor Sorunu

Adana Adana15 Ekim 20:58

Şirketimizde 2016 Ford transit araç kullanmaktayız. 15.000 km'deyken motor yedi. Adana Otokoç servisine çektirdik. Garanti kapsamında aracımıza 20.000 Tl fiyat çıktı, biz 5.000 TL bedel ödedik. 2 yıl garantisi olacağı söylendi. Aracın bakımlarını düzenli yaptırmama rağmen 100.000deyken tekrar motor yedi. Araçtan randıman alınmıyor ve düzenli bakıma rağmen sürekli arıza veriyor. Şu an araç 10 gündür bakımda motoru yapılıyor,3 hafta daha bekleme süresi çıktı. Aracım firma aracı ve işlerimi aksattı durma noktasına getirdi.

Bu durumda bana ne ikame aracı verildi ne de mağduriyetim giderildi. Ford gibi bir markaya bu hiç yakışmıyor. İyi niyet gösterilmesini ve gerekenin yapılmasını istiyorum. Lazzoni Mobilya Mağazalarımızda Ford markayı kullanıyoruz. Birçok aracımız var. Ford bizi Hayal kırıklığına uğrattı ve garantiye girmiyor denildi servisten ama daha önce 2 yıl garantisi var denildi. İyi niyet ve garanti kapsamında aracımın motor kısmının yapılmasını bekliyorum ama ne yazık ki 30-40 bin Tl civarında masraf çıkarılıyor. Yetkililerden dönüş bekliyorum.  

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Ford Logo Ford 16 Ekim 08:25

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler