27 Ağustos
#12488980

2007 Ford Focus Fabrikasyon CVT Şanzıman Arızası

27 eb *** plakalı 2007 model CVT şanzımanlı Ford Focus aracımı 2. el alalı henüz bir ay bile olmadı. Daha önce de gerekli bilgileri sizinle paylaşmıştım. Aracı ilk aldığımda arada seyir halindeyken göğüste göstergede sarı lamba yanıp otomatik vites kutusu arızası yazıyordu. Araca binmedim ve sizinle iletişime geçtim. Sizde bu şanzımanın parçalarının olmadığını bana ilettiniz. Dün aracı garajdan çıkardım ve Ailecek bir akraba ziyaretine gitmek gerekiyordu gideceğim yol mesafesi 45 km. Seyir halinde giderken araç sollamaya çıktım ve o an ikaz lambası yandı. Araç belli viteste takılı kaldı manuele çektiğimde vites artışı olmadı. Aracı geçemedim az kalsın ailecek kaza yapacaktık. Birden frenle yavaşlayıp aracı sağa çektim stop ettim. Tekrar çalıştırdım o yazı ekrandan gitti.


Yeni aldığım araca binemiyorum Araç ile herhangi bir kaza yaşarsam sorumlusu Ford Otosan'dır. Çünkü Aracın CVT şanzımanın ne zaman arızaya geçeceğini bilemiyorum. Ford Otosan kendi üretip sattığı ve fabrikasyon hatalı üretim olan Araçta uyum sağlamayan CVT şanzımanın arkasında durmuyor. İnternette araştırdım Araç tork yüksek olduğu için CVT şanzımanlar hata veriyormuş. Bu araçları satışa çıkmadan önce test edilip kontrollerden geçiyor. Böyle hepsinde aynı hata ve arıza olan araçlar halen piyasada çok neden kendi markasının arkasında durmuyor Ford Otosan.


Ben bilmeyerek aldım çok ama çok pişmanım ve M*** hanımla konuştuğumda bu CVT şanzımanın hiçbir parçasının olmadığını söyledi. Ford Otosan Bu CVT şanzıman kullanan araçların içindeki insanların canını hiçe sayıyor çünkü bu arızanın ne zaman yapacağını bilmiyoruz seyir halinde aniden arızaya geçiyor. Sıkıntıdan uykularım kaçtı Araçta hatalı üretim var ve bunu Ford Otosan'da Kabulleniyor neden sonuca gidemiyoruz. Bu araçlar toplanmalı veya şanzıman değişmelidir. Herkes ailecek biniyor Aracına Allah korusun kimse kaza yapmak istemez ama dün CVT şanzıman yüzünden ben az kalsın kaza yapıyordum.


Ben tekrar etmek istiyorum 27 eb 150 Ford Focus1.6 TDCİ CVT şanzıman aracımla kaza yaparsam sebebi hatalı üretim olan ve benim mağduriyetimi gidermeyen Ford Otosan'dır. Ben mağduriyetimin giderilmesini ve en kısa sürede bana dönüş yapılmasını istiyorum.

Cem Cem 8.691 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Cem29 Ağustos

    Merhaba; Daha önce de Ford Focus CVT şanzıman sıkıntım olduğunu ve Aracı yeni aldığımı çok dile getirdim bu şanzıman belli vites aralığında kitliyor kendini ve Araçta bulunan kim varsa hayati risk taşıyor. Bu şikayetimi defalarca dile getirmeme rağmen ya bu siteden yetkililere ulaşmıyor ya da Ford firması önemsemiyor. Ford Fokus CVT şanzıman alacak arkadaşlara tavsiye etmem daha doğrusu Ford araç almayın. Aracın fabrikasyon hatalı üretim olduğunu kabulleniyorlar ve herhangi bir müdahale yapmıyorlar. Ürettikleri aracın ve CVT şanzımanın parçalarının olmadıklarını kendileri söylüyor. Parça sıkıntı, ilgi ve yardımcı olmak yok Yalnız aracı yeni aldığınız zamanki ilgiyi ve güler yüzü bulamazsınız benden söylemesi. Ben aracı ikinci el aldım ve çok pişmanım yeni araç alacak ve araştırma yapan arkadaşlar Ford araç düşünmeyin. Araç satışı sonrası hizmet sıfır. Kaza yapacaktım VR bu olayı diğer yazımda ve şikayetimde paylaştım ama buradan demek ki yetkili mercilere ulaşmıyor hiçbir şekilde dönüş sağlanmıyor. Ford büyük firma ama servis konusu çok kötü Hatayı kabulleniyor ve çözüm sunmuyor. Ben Ford CVT şanzıman araç aldım ve çok pişmanım. Benim gibi servisten çok şikayetçi arkadaşlar var onlar çok iyi anlar beni buradan yazıyorum ama yine hiçbir şekilde dönüş olmayacak biliyorum ama ben Hatalı ve Ayıplı ürün piyasaya süren Ford firması utansın her yerde benim ve Ford un kendi Aracına sahip çıkmadığını dile getiriyorum. İyi çalışmalar.

  • Cem28 Ağustos

    Ford kendi üretip sattığı ve fabrikasyon arızalı çıkan CVT şanzımanın arkasında durmuyor. Aldığıma pişman oldum. Haydar beye kadar ulaşacam. Ben kaza yaparsam sorumlusu Ford otosandır.

  • Ford Temsilcisi27 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları