10 Eylül 2013

Flycell Bilgimiz Dışında Üye Yapıp Ücret Kesiyor!

Bugün 0538845.... numaralı hattıma 25 TL kontör yükledim. Dakikalar yüklenmeden liralarım gitti. Avea müşteri hizmetlerini aradım. Liraların özel içerik aboneliği sebebi ile Flycell uygulamasına gittiği söylendi. Ben böyle bir aboneliğim olmadığını söylesem de ancak şikayet kaydı yapabileceklerini söylediler.

Abonelik iptali için iptal yazıp 5959'a gönderdik. Aboneliğiniz iptal edildi cevabı gelmesine rağmen Avea'nın sisteminde abonelik halen aktif görünüyor.

Flycell bana aboneliğin başlangıç için imzaladığım sözleşme ya da onayı göstersin. Velev ki bu onay ve sözleşme varsa bile neden iptalden sonra sistemde abonelik aktif görünüyor?

Ozan 107 Okunma

Cevaplar

  • Flycell Temsilcisi14 Eylül 2013

    Merhaba, Abonemiz sitenize iletmiş olduğu şikayetine ilişkin detaylı araştırma yapıldıktan sonra aranmış ve kendisine şikayeti hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Abone memnuniyetinin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve bilgilendirmeler yerine getirilmiştir. Teşekkürler, FLYCELL"

  • Ozan 13 Eylül 2013

    sorularıma cevap alamadığım ve sorunu çözebileceklerine ikna olmadığım bir temsilci aradı. iptal / iade konusunda geri döneceklerini bildirdiler.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön