27 Mart 2013

FLO-Ziylan Mağazacılık Yanlardan Patlama Yaptı!

1 ay önce niğde FLO mağazasından aldığım ayakkabıyı 15 gün giydikten sonra yanlardan patlama yaptı. arabadan inmeyen biriyim işim gereği ayakkabının her yeri sıfır durduğu halde sadece yandan patlama yaptı. yani kullanımdan kaynaklanan bir hata yok.

Şubeye teslim ettiğim ürüne 15 gün sonra yanıt: üründeki herhangi bi defo yada malzeme kalitesizliğini olmadığını ve kullanım hatası olduğunu yazmışlar raporda. devamlı flo dan alışveriş yapan bir müşteri olarak bu davranışlarını kınıyorum.

Tahsin 252 Okunma

Cevaplar

  • FLO Mağazacılık Temsilcisi28 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz; Sizlerden gelen her eleştiri ve görüşün kalitemizi arttırmak için bir fırsat olduğunu bildirmek ister; mağazalarımızı ve ürünlerimizden birini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Firmamızın satış sonrasında ürünlerine vermiş olduğu inceleme süreci içerisinde üretim ya da malzeme hatasından kaynaklanan ve giderilemeyen durumlarda ürün değişiminin yapılması sağlanmaktadır. Kullanım şartlarına bağlı olarak oluşan ve giderilmesi mümkün olan durumlarda onarım işlemi yapılıp işlem yapılamayacak olan ürünlerde ise hangi sebeple işlem yapılamayacağını bildiren açıklamalar aktarılmaktadır. Ürününüzde yapılan incelemelerde üretim ya da malzemeden kaynaklı bir sorunla karşılaşılmamıştır. Bu nedenle ürününüzü değiştiremeyeceğimizi bildirir, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, ZİYLAN Mağazacılık ve Paz AŞ Müşteri İlişkileri Birimi 444 3 356

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön