06 Eylül 2013

FLO-Ziylan Mağazacılık Para İadesi!

31.07.2013 tarihinde 3 adet ayakkabı sipariş ettim. 1. ürün tedarik sorunu ile elime ulaşmadı. 2. ürün elime ulaştı ben iade ettim. 3.üründe adres değişikliğimden dolayı almadım. Iban numarasını 15.08.2013 tarihinde bildirdim. Aradan 10 gün geçiyor ben arıyorum müşteri hizmetlerini Iban numaranız yanlıştır deniliyor.

Neyse yine bir sabırla tekrar Iban numarası ayın 1'inde bildirdim. Bugün altıncı gün halen para hesabıma yatırılmadı. Hergün arıyorum müşteri hizmetlerini Iban numaranız muhasebeye bildirilmiştir deniliyor. Lütfen yardımcı olun şikayetimi bildirin diyorum hergün aynı cevap şikayetiniz alınmıştır deniliyor fakat bir gelişme yok. Ben biran önce paramın hesabıma geçmesini istiyorum.

Sibel 64 Okunma

Cevaplar

  • FLO Mağazacılık Temsilcisi10 Eylül 2013

    Değerli Müşterimiz; Bizleri ve ürünlerimizden birini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Konu ile ilgili olarak gerekli sorgulama işlemleri yapılmış olup, ücret iadesinin 29.08.2013 tarihinde yapılmış olduğu bilgisine ulaşmış bulunmaktayız. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, FLO Müşteri İlişkileri Birimi 444 3 356

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön