16 Mart
#11725154

FLO'nun Anlamsız Hareketleri!

Nereden başlasam, nasıl anlatsam? FLO'nun Trendyol'dan aldığım ayakkabıları ile ilgili mağazadan yaptığım iade üzerine bana FLO.com.tr'den süresiz indirim kuponu verdiler. Bu kupon ile yaptığım siparişe karşılık olarak, pazar tezgahında bile toplam 50 TL'ye satılamayacak 3 adet alakasız çocuk ayakkabısı yolladılar. Anında internetten iademi yaptım. Param bir haftada ancak iade oldu. Ben süresiz :) kuponumu kullanmak istediğimde geçerliliğini yitirdiğini görüyorum. Koskoca FLO'nun benim 250 TL civarı paramı bir gafta kullanabilmek için bunları yaptığına inanmak istemiyorum.

Suna Suna 1.045 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Suna05 Nisan

    Bana müşteri hizmetlerinin verdiği yeni kod çalışmamaktadır.

  • FLO Ayakkabı Temsilcisi17 Mart

    Değerli Müşterimiz , Tarafımıza bildirmiş olduğunuz konuya istinaden gerekli kontroller yapılacaktır. En kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlanılacaktır. Saygılarımızla, Flo Müşteri Hizmetleri Birimi 0850 290 3 356 www.flo.com.tr​

  • Suna16 Mart

    FLO'nun müşteri hizmetleri sayfasına bir kocaman paragraf döktürdükten sonra, yazdıklarımı kaydet butonuna basmama rağmen sildi:) kaydetmedi, ben de bu berbat online deneyimimi buraya aktarayım istedim.

Ziyaretçi Yorumları