08 Haziran 2013
Yorum Yap
#1840501

FLO-Ziylan Mağazacılık Deride Soyulma!

10.05.2013 te oğlum için kinetix marka spor ayakkabı satın aldık ama 2. haftasında bilek kısmında deri olan yerlerinde soyulma oldu. 24.05.2013 te mersin çarşı mağazanıza ürünü bıraktık ama hala arayan soran yok. Sadece oğlum soruyor baba ayakkabıma ne oldu nerede diye.


Bizi neden paramızla rezil ediyorsunuz, 3.haftasına geliyor ayakkabıdan haber yok. Neden bu süreçte bir ayakkabı daha aldırmak zorunda bırakıyorsunuz. Çocuğu yalın ayak mı gezdirmemiz gerekiyor bu süreçte. Bu nasıl bir müşteri memnuniyeti anlayışıdır. Lütfen ama lütfen biran önce çözüm bekliyorum.

Lokman Lokman 76 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • FLO Ayakkabı Temsilcisi10 Haziran 2013

    Değerli Müşterimiz, İletinizde belirtmiş olduğunuz ürün firmamızın ürünlerine vermiş olduğu inceleme süreci içerisinde bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde üretim ya da malzeme hatasından kaynaklanan ve giderilemeyen durumlarda ürün değişiminin yapılması sağlanır. Kullanım şartlarına bağlı olarak oluşan ve giderilmesi mümkün olan durumlarda onarım işlemi yapılır; işlem yapılamayacak olan ürünlerde ise hangi sebeple işlem yapılamayacağını bildiren açıklamalar aktarılır. Ürününüz ile ilgili inceleme sonucu en kısa sürede sonuçlanacak ve konu ile ilgili mağazamız aracılığı ile tarafınıza bilgi verilecektir. Konuyu bilgilerinize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, FLO Mağazacılık ve Paz AŞ Müşteri İlişkileri Birimi 444 3 356

Ziyaretçi Yorumları