15 Kasım 2018
Yorum Yap
#11149722

FLO Ayakkabı'nın Ürettikleri Ayakkabılardan Şikayetçiyim!

FLO mağazasından şikayetçiyim. Çocuğuma aldığım spor ayakkabı bir kere giydiği halde burnunda yırtık oluştu. 1 hafta olmuştu daha alalı. 1 haftalık ayakkabıda bu sorun oluşması normal midir? Kendi ürettikleri bir spor ayakkabıydı ve her seferinde ürettikleri ayakkabılar da sorun yaşıyorum ve ısrarla kullanım hatası deniliyor. Bu konuda müşteri memnuniyetine hiç önem verilmiyor. Ve mağdur ediliyoruz her seferinde. Mesaj dahi atılmıyor onlar yüzünden çocuk ayakkabısız kaldı. Eğer başka bir ürünle değişmezlerse Tüketici Mahkemesi'ne de şikayet edeceğim. Gerçekten bu sefer fazla oldu. FLO'dan şikayetçiyim.

Mine Mine 301 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Mine16 Kasım 2018

    Sürekli ürettiğiniz ayakkabılarda sorun çıkıyor ve her defasında kullanıcı hatası deniliyor. Size şunu sormak istiyorum bir kere giyilen bir çocuk ayakkabısında ve aldığım sadece bir hafta olmuştu fişim elimde nasıl kullanıcı hatası olur? Ve bu çocuk ayakkabısı tabi ki çocuk ayağını vurur düşer. Sanırım siz deri değil kağıttan üretim yapıyorsunuz. Bir Waikiki kadar olamadın FLO ne olursa olsun müşterisini asla mağdur etmiyor. Hem çocuğum ayakkabısız kaldı hem de olumlu bir dönüş yok. Ben yarın ayakkabıyı Adapazarı FLO'dan alıp pazartesi Tüketici Mahkemesi'ne gidiyorum.

  • FLO Ayakkabı Temsilcisi15 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz , Tarafımıza bildirmiş olduğunuz konuya istinaden gerekli kontroller yapılacaktır. En kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlanılacaktır. Saygılarımızla, Flo Müşteri Hizmetleri Birimi 0850 290 3 356 www.flo.com.tr​

Ziyaretçi Yorumları