01 Ocak
Yorum Yap
#11384417

FLO Ayakkabı Ürünün Derisi Attı!

Mağazanızdan aldığım botları sadece 4 ya da 5 kez giydikten sonra derisi atmaya başladı ve ayağımı ağrıtıyordu zaten. Daha sonra FLO'ya giderek ürünü gönderdim. İncelemeye gideceğini garantisi olduğunu ve 21 gün içinde geleceği söylendi. Neredeyse bir ay olacak haber yok hala ben aradığım da FLO müşteri hizmetlerini ürün hatası kabul edilmemiş değişim ve iade yapılmayacağı ve teslimatta olduğu söyleniyor.


Teslimat süresi demek ürün kargo da demek kargo benim bildiğim 3 günde gelir ama 1 haftayı geçti hala sizin mağazanızdan arayıp sormuyorlar. Bu gidişle gerçekten de Tüketici Hakları'na şikayette bulunacağım. Bu bir tüketici hatası değildir. 1 hafta giymekle hiçbir ayakkabının derisi atmaz kaldı ki marka bir ayakkabı. Gereğinin yapılmasını istiyorum. Yoksa şikayette bulunacağım.

Hürü Hürü 797 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • FLO Ayakkabı Temsilcisi02 Ocak

    Değerli Müşterimiz , Tarafımıza bildirmiş olduğunuz konuya istinaden gerekli kontroller yapılacaktır. En kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlanılacaktır. Saygılarımızla, Flo Müşteri Hizmetleri Birimi 0850 290 3 356 www.flo.com.tr​

  • Hürü02 Ocak

    Bir hafta da bir botun derisi nasıl atar ki satarken garantili ürün diye satıyorsunuz ben bu ürünün değişimini ya da iadesini istiyorum. Bir aydır FLO tarafından ne arandım ne de ayakkabıyla ilgili haber aldım ben arıyorum incelenmiş onaylanmamış müşteri hatası mı ne ben bilerek ayağımı vurup ayakkabının derisinimi atıyorum kaldı ki ayak ağrıtıyor sattığınız ürün. Gerçekten de FLO gibi bir firma sattığı ürünün arkasında durmuyorsa pes. Kesinlikle Tüketici Hakları'na şikayet edeceğim. Kış bitti ben haaaala bot bekliyorum.

Ziyaretçi Yorumları