Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
FLO Ayakkabı ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Flo Ayakkabı Ücret İadesi Talebi

290
Handan
Handan 24 Mart 20:10

19 Mart 2023'te FLO internet sitesi üzerinden aldığım ürünü kargoya verilmeden önce iptal ettim ücret iadesi hala hesabıma geçmedi, bir an önce ücretin hesabıma geçmesini talep ediyorum. Bu kadar uzun sürmesini de anlayamadım. Lütfen gereği yapılsın bir an önce.

Gelişme
Gelişme

24 Mart 19:54

1910 Mart 2023 de FLO İnternet sitesi üzerinden aldığım ürünü kargoya verilmeden önce iptal ettim ücret iadesi hala hesabıma geçmedi, bir an önce ücretin hesabıma geçmesini talep ediyorum. Bu kadar uzun sürmesini de anlayamadım. Lütfen gereği yapılsın bir an önce.

FLO Ayakkabı Logo
FLO Ayakkabı25 Mart 11:16

Benzer Şikayetler

profile
134
1 hafta önce

FLO Ayakkabı Teslim Edilmeyen Ürünün Ücret İadesi

FLO internet sitesinden 14.05.2023 tarihinden 3 adet ürün aldım. Bu ürünler bana teslim edilmeden iadeye düştü kargo firması tarafından. FLO ya geri dönen ürünler 20.05.2023 tarihinden beri ücret iadesi tarafıma yapılmadı. FLO mağazası 165 TL lik ürünü 11 gündür inceliyor. Acaba kendi gönderdiği ürü...

 
flo-ayakkabi-teslim-edilmeyen-urunun-ucret-iadesi-1.pdfpdf
profile
246
1 hafta önce

FLO Yanlış Gelen Ürünü İade Almıyor.

FLO internet sitesinden aldığım terlik 43 numara sipariş vermeme rağmen 41 numara geldi. FLO şubesine iade için gittiğimde ne iade ne de değişim yapabildiklerini söylediler. İade için sistemden kod oluşturulmuyor. Kargo firması seçilmiyor. Ürün elimde kaldı.

FLO Yanlış Gelen Ürünü İade Almıyor.
FLO Yanlış Gelen Ürünü İade Almıyor.
profile
521
3 hafta önce
profile
Pınar'ın Teşekkür Mesajı
  • 2 hafta önce

“Öncelikle şikayetimle alakalı olumlu geri dönüş aldığım için teşekkür ederim. Yapılan görüşmeler neticesinde kusurlu ürün için değişim onayı verildi. Ancak keşke ben mağduriyetimi şikayet var.com'a yazmadan önce kendilerine ilettiğim de olumlu bir geri dönüş yapılsaydı. Yinede hem FLO markasına hem de yapıcı geri dönüşünden dolayı müşteri temsilcisi Ayşegül Hanıma tekrar teşekkür ediyorum.”

FLO Ayakkabı 'da Ürün Deformasyonu

21 Şubat 2023 tarihinde FLO Mağazacılık internet sitesi üzerinden İnci marka bir bot satın aldım. Ancak kullanım esnasında her iki sağ ve sol ayakta d...

profile
145
3 hafta önce

FLO Ayakkabı Bana Bildirilmeden İade Sürecinin Başlatılması

23 Nisan 2023 tarihinde FLO'nun internet sitesinden satın aldığım ürün aynı gün onaylandı ve 25 Nisan'da kargoya verildi. Birkaç gün sonra hiçbir talebim olmamasına rağmen kendi kendine iade süreci bana bildirilmeden başlatılmış. FLO'nun bunu telafi etmesini istiyorum.

profile
235
4 hafta önce

FLO Ayakkabı İade Ve Değişim

FLO internet sitesinden aldığım 23050319208849 sipariş numaralı Hummel marka ayakkabıyı mağazaya gittiğimde satıcısının FLO olmadığı, değişim yapamayacaklarını söylediler. Ben ayakkabıyı FLO sitesinden aldım, beni ne ilgilendirir satıcısının kim olduğu. Kargoya gidip iade edecekmişim. Ben niye bu iş...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .